| Rallu a întrebat:

Azi a venit la mine verisoara mea(e clasa a 5a). M`a rugat sa-i rezolv o problema de mate, i-am rezolvat`o dar la sfarsit scria sa demonstrez ca acel nr este patrat perfect., Dar nu mai tin minte ce este patratul perfect, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| BlueByMe a răspuns:

Adica un numar ridicat la puterea a 2 a
asta e patratul perfecthappy
ex de patrate perfecte:
4(2 la puterea a 2 a)
25(5 la puterea a 2 a)
funda?big grin

15 răspunsuri:
| PitiqaaaxD a răspuns:

A demonstra ca un numar este patrat perfect inseamna sa demonstrezi ca este puterea a`doua a unui numar` happy

Bafta! :*

| foxi a răspuns:

Patratul perfect e numarul din care se extrage radicalul exact! ex, 4, 9, 16 etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patrat perfect inseamna daca se imparte exact la 4 ce mare scofala laughing imi dai funda?

| DenisaDenisuk a răspuns:

Patratul perfect este ca nr sa se imparta la 2

| adriangabor92 a răspuns:

Un pătrat perfect este pătratul unui număr natural.Se observă că ultima cifră a unui pătrat perfect poate fi: 0, 1, 4, 5, 6 sau 9.
Dacă ultima cifră este diferită de 0, 1, 4, 5, 6 sau 9, atunci numărul nu este pătrat perfect.

| G a răspuns:

Patratul perfect este un numar care se poate scrie sub forma n la patrat, unde n este numar natural.

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Pai mi se pare ca e ceva de genul nr par sau la puterea 2.in fine sper ca am fost de ajutor

| Danitzu a răspuns:

Patrate perfecte.
Puterea a 2-a a unui numar natural se mai numeste si patratul acelui numar. Exemplu: se citeste6 la puterea a doua sau 6 la patrat.
Numarul natural care este patratul altui numar natural se numeste patrat perfect. Exemple: 4, 9, 16, 25, 36 etc.
este patrat perfect, oricare ar fi a si ca numere naturale,.
Patratul oricarui numar natural se poate termina cu una din cifrele 0, 1, 4, 5, 6, 9. Nu intotdeauna numerele care se termina in aceste cifre sunt patrate perfecte. De exemplu: 11; 14; 39 etc.
Un numar care se termina in una din cifrele 2, 3, 7, sau 8 nu este patrat perfect.
Pentru a arata ca un numar nu este patrat perfect mai putem arata ca el este cuprins intre doua patrate de numere consecutive

| georginika a răspuns:

Patrate perfecte.
Puterea a 2-a a unui numar natural se mai numeste si patratul acelui numar. Exemplu: se citeste6 la puterea a doua sau 6 la patrat.
Numarul natural care este patratul altui numar natural se numeste patrat perfect. Exemple: 4, 9, 16, 25, 36 etc.
este patrat perfect, oricare ar fi a si ca numere naturale,.
Patratul oricarui numar natural se poate termina cu una din cifrele 0, 1, 4, 5, 6, 9. Nu intotdeauna numerele care se termina in aceste cifre sunt patrate perfecte. De exemplu: 11; 14; 39 etc.
Un numar care se termina in una din cifrele 2, 3, 7, sau 8 nu este patrat perfect.
Pentru a arata ca un numar nu este patrat perfect mai putem arata ca el este cuprins intre doua patrate de numere consecutive.

Sper sa`to fie de folos:*

| Fury a răspuns:

@bubuuuuuuuuuuuuu tare mult ai gandit cand ai scris porcaria aia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patratul perfect trebuie sa se termine in nr 0, 1, 4, 5, 6, 9

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau teza si sunt disperata c nu mai stiu pp. ma puteti ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, sunt in clasa a v-a si nu inteleg.:este cel car se imparte exact la 4 sau cel care se terminaaa in 0, 1, 4, 5, 9?

| cataboos99 a răspuns:

Ulima cifra al uniu patrat perfect este0, 1,4, 5,6,9,si nu poate fi2, 3, ,7, 8.Un patrat perfect impartit la 4 da restul 0 sau1.Patratul perfect este scris ca kxk adica k la adoua. Ex121(11la 2) 9(3 la 2) 4(2 la 2) etc. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| Amalia_Gavrila_1972 a răspuns:

Orice numar inmultit cu el insusi este un patrat perfect
ex: 121 este (11 la 2), 25 este (5 la 2), 9 este (3 la 2)