| sweety_3041 a întrebat:

Buna T P U!
Azi a venit o verisoara la mine din clasa a 5-a si m-a rugat sa-i rezolv 2 probleme, din pacate eu sint racita am temperatura.si nu pot. iar ei ii trebuie pe miine sa fie rezolvate va rog daca ma puteti ajuta)))
1. Un triunghi are lungimile laturilor exprimate prin trei numere naturale consecutive. Aflati lungimile laturilor triunghiului, stiind ca perimetrul lui este egal cu 75 cm. (rezolvarea prin ecuatie )

2.Ma-m gandit la un numar. Daca inmultesc acest numar cu 2, si rezultatul obtinut il adun cu 3, 9, obtin9, 5. La ce numar m-am gindit? (rezolvarea prin ecuatie )
va rog sa ma ajutati((( funda))

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Binehee hee
1) a+a+1+a+2=75cm
3a(3 ori achatterbox) + 3 = 75 cm
3a= 75-3
3a=72
a=72:3
a=24 cm prima; latura
a+1=24+1=25 cm a2a latura
a+2=24+2=26 cm a3a latura

Si problema a2a:

x2 ( x ori 2) + 3, 9=9, 5
x2=9,5-3,9
x2=5,6
x=5,6:2
x=2,8

Gata.

Nu inteleg de ce iti era greu sa le rezolvi daca esti racitathinking In fine!

Eu am facut si verificarea si rezultatele mi-au dat corect.

O seara buna!

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

P.S Spune ca sunt temele tale laughing
inca un P.S NUmai rezolvati temele la copii corditi
Datile jumate de rezolvare daca tot vreti sa ajutati
Sa isi fu*a si ei creieri ca p noi nu nea ajutat nimenilaughing

| Innovation a răspuns:

Nu ai voie sa pui teme pe TPU