| elenukbombonik a întrebat:

Cine stie expresii frumoase despre carte? (exemplu:cartea este un izvor de intelepciune) Pe net nu prea gasesc. Dau fundita celui care imi spune cel mai repede si cele mai frumoase expresii!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bibliotecă: grădină de cărţi.
Amintirile sunt asemenea cărţilor din biblioteca ta. Cauţi câte una când nu mai ai nimic nou de citit.
Prima carte care ar trebui interzisă este catalogul cărţilor interzise.
Cărţile sunt cărăuşii civiizaţiei. Fără cărţi, istoria e mută, literatura nu are glas, ştiinţa paralizată, iar gândirea şi meditaţia suspendate.
Cartea instituţionalizează centrul lumii: biblioteca.
Cărţile sunt albinele care duc polenul însufleţitor de la o minte la alta.
Cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu.
Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri.
O carte este o prelungire a vieţii autorului, sau doar o consemnare a morţii lui.
Cărţile sunt moştenirile pe care marile spirite le lasă omenirii, care sunt date din generaţie în generaţie ca daruri pentru posteritatea celor care nu s-au născut încă.
O carte este singurul loc în care poţi examina un gând plăpând fără să îl distrugi, sau poţi explora o idee controversată fără să îţi fie teamă că îţi va exploda în faţă - unul din cele câteva refugii unde mintea unui om poate avea parte atât de provocare, cât şi de intimitate.
Cărţile sunt prietenii cei mai liniştiţi şi constanţi, consilierii cei mai accesibili şi înţelepţi şi profesorii cu cea mai multă răbdare.
Carte. Veşnicie în sicriu de hârtie.
O carte este o grădină, o livadă, o magazie, o reuniune, un însoţitor la drum, un sfătuitor, o multitudine de sfătuitori.
O carte este o versiune a lumii.
Cărţile sunt cloroformul binecuvântat al minţii.
O carte nu este la urma urmei decât un extras din monologul autorului.
O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar.
Cărţile sunt mici şi nostime fragmente portabile de gândire.
O carte este un monument public; şi orice monument trebuie să fie mare şi solid.
Cartea este cea mai complicată şi cea mai măreaţă minune dintre minunile create de omenire în calea ei spre fericire.
Cărţile sunt un refugiu, un fel de refugiu monahal, faţă de vulgarităţile lumii reale.
Cartea este o oglindă: dacă se priveşte în ea un măgar, n-are cum să vadă imaginea unui apostol.
Cartea este o rană deschisă, o rană c-un număr infinit de pagini: fiecare cititor propunând un alt leac.
Mai gasesti aici: http://www.citatecelebre.eu/ro/citate/teme/carti
http://citate.bizi.ro/citate-celebre-carte/

6 răspunsuri:
| EveTorres a răspuns:

Cartea este mama invataturii!
o carte deschisa este ca u porumbel in zbor!
cartea este cea mai inteleapta!
cartea iti daruieste incredere!
ai carte ai parte de lucruri frumoase!
acum fundita ca ti-am dat 5!

| adriangabor92 a răspuns:

Ai carte, ai parte... de lucruri frumoase,

| Madalina7944 a răspuns:

"Cartea este un izvor de intelepciune" este adevarat, dar acum depinde si cine o citeste...Ideea este sa scrii din experienta ta personala, ceea ce reprezinta o carte pentru tine si in felul acesta expresia va fi originala si te va reprezenta...Bafta!

| Edi_Edi_1994 a răspuns:

Cartea este mama naturii!
Ai carte, ai parte de multe satisfactii!

| Bianca_Alexandra_1995 a răspuns:

-Cărţile sunt albinele care duc polenul însufleţitor de la o minte la alta.
-Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri.
-Cărţile sunt prietenii cei mai liniştiţi şi constanţi, consilierii cei mai accesibili şi înţelepţi şi profesorii cu cea mai multă răbdare.
-O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar.
-O carte este un monument public; şi orice monument trebuie să fie mare şi solid.
-cartea buna e ca si o conversatie cu un om destept
-cartile au aceiasi dusmani ca si omul: focul, umiditatea, animalele, timpul; si propriul lor comtinut
-cunosc multe carti care au plictisit, insa nu cunosc nici una care sa fi facut rau cu adevarat.
-Cărţile sunt copaci cu frunze
-Cartile sunt niste flori ce isi tin mirosul iarna si toamna, vara si primavara
-Cartea este un inger pe pamant

| Adriana_Mihaela_1982 a răspuns:

Cartea este cea mai loiala prietena,
cartea este fragila ca un mic fluturas