| ultilizatorUK a întrebat:

Buna! Vreau sa ma duc singura in Romania o saptamana doar ca am 17 ani, stiu ca de aici din Anglia pot pleca fara parinti sau insotitor dar din Romania nu ma mai pot intoarce daca nu sunt cu un adult. Am mai cautat pe internet variante cum m-as putea intoarce inapoi daca as pleca si am vazut ca se poate cu un acord scris de ambii parinti prin notar si motivul de plecare precum: Studii, vizita la rude sau campionate doar ca nu sunt sigura daca ar merge si la mine pentru ca mi se pare ca asta se aplica doar la cei care stau deja in Romania si vor sa plece in vacanta in alte tari. Pentru cei cunoscatori, sunt sanse ma pot intoarce si fara parinti sau insotitor?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce te leaga de Romania? de vrei cu ardoare sa te intorci mai ales dat fiind ca esti acolo cu familia
Doar nu ati plecat acolo ca aici va era atat de bine nu?
Sincer imi este ciuda ca nu am plecat mai de tanar din tara asta a noastra frumoasa dar plina e nenorociti de toate felurile!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ca sa iesi din Romania ai nevoie de accordul scris al ambilor parinti. Poti face asta la un consulat in Anglia inainte sa pleci.