| catalin542000 a întrebat:

Asi dori sa imi recomandati niste casti de gaming pana in 200 maxim 230lei in care sa se auda puternic, deci sa aiba un sunet puternic si de asemenea sa am posibilitatea de a regla basul, deci sa aiba si un bass cat mai bun.

De asemenea asi dori sa scap odata de problema asta foarte enervanta si patita de foarte multe ori, acea problema fiind la telecomanda castii, acele cabluri care fac contact imperfect si se aud in casti si nici castile nu mai merg ok, nu stiu de ce tot patesc asta, doar de indoit nu indoiesc nici un cablu in jurul telecomenzii, de transpirat nu transpir, de trantit nu, julituri nu si totusi nu mai scap odata de problema asta care ma exaspereaza la culme. Nu stiu, cred ca asta este o probleme nationala la capitolul casti, firele din telecomanda.
Am avut problema asta si pe marvo green g9012 si pe trust GXT Dion 7.1

De asemeneadupa cate stiu, ca niste casti sa se auda mai tare ar trebui sa aiba niste valori mai mari de Frecventa raspuns, Diametru difuzoare, Sensibilitate, Impedanta si tocmai ca aceste casti luate de mine ultima data GXT Dion 7.1, are valori mai mari decat marvo g9012 avut ulterior si totusi se aud mai incet decat marvo.

Eu nu mai stiu dupa ce valori sa ma iau sau cum sa imi dau seama care dintre casti se aud mai tare sau mai incet, fara sa trebuiasca la le cumpar pe toate ca dupa sa imi dau seama ce si cum. Mai exact, nu mai vreau sa merg la ghici!

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cam micut buget daca vrei casti cu adevarat bune.

| NLS a răspuns:

Puterea semnalului e data de DAC-ul folosit, in traducere de amplificare, nu de intervalul de frecventa (acesta, daca e mai larg, iti permite doar sa auzi o gama mai larga de frecvente).

Trust sunt orice vrei, doar casti de gaming nu.

| MSDInteres a răspuns:

Poate găsești ceva aici: https://bit.ly/3o9SZMf

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Pai si cum imi pot da seama sa zic asa, ce pereche de casti are puterea semnalului mai mare(ca sa inteleg cam asta ar trebui sa fie)?

Exista vreo valoare pe undeva, scrie undeva la specificatiile castilor ca sa imi pot da si eu seama despre puterea lor?

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Cu cat au decibeli (db) mai multi, cu atat se vor auzi mai tare.
Pentru bass, niste incinte de 50mm ar ajuta.
Daca le vrei pentru jocuri, sa fie 5.1, sau 7.1, altfel va fi greu sa auzi ce doresti (din ce parte se aud pasii...)

Insa cel mai mult conteaza brandul.
Nu poti avea pretentia de sunet bun de la Trust, Hama...

Eu am Steelseries, fratele meu Razer.
Ale mele sunt decente, ale lui sunt foarte bune (dar dupa 3 ani si jumatate, s-a desprins "pielea" sintetica de pe cupe).

Nu zice nimeni sa dai 100 euro pe o pereche de casti, dar cauta ceva de la
HyperX (Cloud Stinger Core de exemplu)
Logitech (G332, G432)
Razer (Kraken X Lite)
JBL (Quantum 100),
etc

Exista un motiv pentru care Trust costa 20 euro, iar altele (Logitech, HyperX) 50+ euro.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Am înțeles. Merci de informații. Am avut un trust Gxt 383 Dion 7.1 și un marvo GH9012 Green. Cam astea le am avut.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Cat ai dat pe fiecare?

| catalin542000 explică (pentru NLS):

ME marvo 170lei și pe gxt 383 300lei

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Dar deci cam asta ar fi treaba

Sensibilitate casti
119 dB ± 3 dB

Acum se explica ca marvo avea 125db iar gxt ul are 113 parca și este diferența.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

DAR asta denota DOAR taria (intensitatea) sunetului.
Degeaba se aud tare, daca au distorsiuni, bazaie, nu izoleaza deloc zgomotele de fundal, etc

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Da, normal, pai vreau sa se audă și clar. Tare și clar. Eu m-am uitat la niște căști scrise de tine mai sus și au db de 103, 96 ma gândesc ca se aud mai încet.
Acum nici eu nu stiu pana la câți db ar putea avea o casca ca totuși sunt căști dar vreau sa zic ca de marvo am fost mulțumit și avea 125db, se auzea perfect. Avea și impedanta de 16ohmn.
Poate sa găsesc niște căști care sa aibă difuzoare de 50mm și 125db. Acuma impedanta nu ma prea interesează, nu am observat diferențe între 16 și 32ohmn.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

70 dB Aspiratorul la 1m
80 dB Alarma ceasului de aproape
90 dB Pornirea unei mașini de tuns iarba
100 dB Difuzoarele dintr-un club la 1m distanță
110 dB Claxonul mașinii la 1m distanță
120 dB Drujba de aproape (disconfort)
130 dB Ciocan pneumatic (limita de durere)
140 dB Motor de avion (limita de durere)
150+ dB Timpanele plesnesc

Tot ce e peste 120db iti rupe urechile la propriu.

Expunerea la sunete de peste 100 decibeli (SPL) timp indelungat, provoaca leziuni permanente ale auzului.
Nu de azi pe maine, dar se va intampla.