| MarioSquisy a întrebat:

Ce inseamna primele 3 cifre ale CNP-ului?

Răspuns Câştigător
| Ana7807820 a răspuns:

Prima cifra reprezinta sexul tau (6 inseamna ca esti fata, 5 sau 7, nu le tin minte, inseamna ca esti baiat)
Urmatoarele doua cifre reprezinta ultimele doua cifre din anul tau de nastere (ex.: 603xxx- persoana este fata si nascuta in anul 2003)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima cifra din CNP indica sexul si secolul nasterii iar urmatoarele doua indica anul nasterii.

| Bizon95 a răspuns (pentru Ana7807820):

Wow, acum ma simt asa de batran ca CNP-ul meu incepe cu 1 big grin
nu stiam de 5/6 big grin
in orice caz:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_numeric_personal