| Gumbble a întrebat:

Cum gasesc primele 9 cifre de la CNP.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima cifra este sexul, cifra impara pentru barbat si para pentru femeie, pentru cei nascuti intre 1900-1999 aceste cifre sunt 1 sau 2 si pentru cei nascuti din 2000 incoace sunt 5 sau 6.
Urmatoarele 6 cifre sunt data nasterii, cate 2 pentru an, luna si zi, de forma aallzz. Urmatoarele 2 cifre sunt codul judetului de nastere.
De exemplu un barbat, nascut la 10.07. 1982, in jud. Satu Mare, va avea primele 9 numere ale CNP: 182071030.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te uiti in buletin sau in certificatul de nastere.