| Dragosh195 a întrebat:

Cine imi spune cati watti are un volt?
adica am o boxa pe care scrie 230v si vreau sa stiu cati watti are.
multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Imposibil. Cred că ai citit inscripţia de pe un bec. Voltul are câţi Waţi vrea el, adică sursa, adică consumatorul; ai citit greşit.
Vezi că scrie sigur câţi ohmi are şi câţi waţi.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

230 v reprezinta tensiunea maxima la care lucreaza boxa ta.Adica curentul de la priza.Desi nu am mai vazut sa arate asa ceva pe o boxa.Pe boxa arata impedanta in ohmi sau puterea de iesire a amplificatorului sau a receptorului care se masoara in wati.

| Arthur a răspuns:

Mai există o posibilitate să fie boxă activă şi atunci este indicată tensiunea de lucru, mai precis tensiunea reţelei. Dar trebuie să precizezi măcar modelul pentru ai afla caracteristicile de impedanţă şi putere.
Nu aş vrea să văd ce se întâmplă cu o boxă normală băgată în priza de la reţeaua de 220 V ( sau 230 V ).