| Crisstinayy12 a întrebat:

Contează nota la bac la facultate?

7 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Da

| saresipiper a răspuns:

La alea unde dai admitere, nu...

| Sn4k3 a răspuns:

La unele

| aimullah123 a răspuns:

Doar la admitere te poate ajuta media de la bac. Dar de obicei conteaza intr-o mai maica masura. Adica la unele conteaza mai mult media de la examenul de admitere. Sau daca doi candidati au aceeasi medie la examenul de admitere criteriu de departajare ar putea fi media de la bac.

| WhiteLife a răspuns:

La unele facultăți se da examen de admitere. In cazul asta media de la BAC contează aproape deloc, sau doar la departajare (dacă aveți aceeași notă la examenul de admitere). Ca exemple ar fi Medicina, Politehnica, etc. La marea majoritate a facultăților (litere, geografie etc) ca sa intri îți depui un dosar cu o scrisoare de intenție (cred că așa se cheamă) in care spui de ce vrei acolo și nota de la BAC, care este nota după care se face departajarea. Asta depinde de la facultate la facultate și de la oraș la oraș. Cel mai sigur e sa suni acolo la secretariat sa întrebi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, nota de la BAC este vitala, pentru intrarea la facultate.

| Ivascu_Madalin_1996 a răspuns:

Daca vrei sa te inscrii la o facultate la care admiterea se face pe baza de dosar da conteaza nota de la bac pentru a fii sigur/a ca intrii