| AnonimDedicat a întrebat:

Conteaza nota cu care iei bacalaureatul? De exemplu daca iei cu nota minima mai poti da la facultate? Te ajuta cu ceva nota din bac in afara de facultate, daca iau bacalaureatul cu 6-7 conteaza?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Bun! Poti intra la facultate si cu o nota mai mica de la bac dar doar daca sunt destule locuri si nu intri garantat la buget. Asta e valabil la facultatile unde se intra cu media de la bac. Altele au dosar sau examen ca si forma de admitere.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, conteaza media de la BAC!
Cu 6-7 intri la facultatea de constructii sau la cea de Agricultura, adica ecle unde enu vrea nimenis a mearga si unde sunt locuri.

| haileewatson a răspuns:

Fiecare facultate are criteriile ei de admitere in ceea ce priveste notele.
Cu 6-7 sa zicem ca poti intra la cele mai proaste facultati, cele din orase mici sau de constructii si agricultura.
In general, Cu cat ai nota mai mare cu atat ai sanse mai mari sa intri la o facultate buna.
Dar ATENTIE! Nu toate facultatile au intrare pe baza de nota la bacalureat! La majoritatea trebuie sa dai examen de admitere