| Streetboy a întrebat:

Cum calculez aria unei camere stiind ca lungimea este egal cu latimea, iar inaltimea este distinct de "patrat"

9 răspunsuri:
| radu a răspuns:

Nu stiu ce clasa esti dar totusi chestia nu e ca L * l iti da aria suprafetei ca doar nu-ti trebuie si pereti daca da aria suprafetei de jos e L * l = l la puterea 2 cea de sus este la fel cu cea de jos si lateralele h(inaltimea) * l

cred ca nu ti-am fost de prea mult ajutor, dar totusi am incercat

| danky a răspuns:

Aria=latura la 4

| Fredie a răspuns:

Sal. Imi cer scuze, insa nu are sens enuntul problemei tale. Ce ai vrut sa spui cu inaltimea? (este distinct de "patrat"=?) Aria unei suprafete plane(patrat, dreptunghi) este lungimea x latimea! Volumul unei camere este aceaasta arie x inaltimea(rezultatul va fi in metri cubi, daca aria si inaltimea sunt exprimate in metri). Tu ce doresti sa afli mai exact?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6*latura la patrat. [formula ariei totale]

| Streetboy explică:

Deci ii o camera 4x4 si inaltimea e 2. 80 cat este aria camerei?

| Incubus a răspuns:

Nu cred ca ai inteles aria se calculeaza doar cu latimea si lungimea nu si inaltimea, care este faza cu inaltimea daca vrei doar aria si nu inteleg cum poate sa fie o inaltime distincta de patrat(un patrat reprezinta un patrat pe cand inaltimea o linie)mai bine cauta mai bine problema ca este ceva gresit:
la o camera de 4x4 aria este asa cumai scris si tu 4 multiplicat de 4 ori si daca vrei metri cubi atunci 4 ori 4 ori 2, 8

| timisorean a răspuns:

Aria se calculeaza astfel lungimea ori latimea(L*l)
iar volumul se calculeaza lungimea ori latimea ori inaltimea (L*l* h)
baftahappy

| timisorean a răspuns:

Se calculeaza lungimea ori latimea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa aflu si eu cati metrii cubi de ciment imi intra p o suprafata de 170 m patrati da inaltimea este de 10 cm?