| Poison0fL0v3 a întrebat:

FUNDA:X
I. Semiperimetrul unui patrat este egal cu latimea unui dreptunghi, iar perimetrul patratului este o cincime din perimetrul dreptunghiului.
Sa se afle aria patratului stiind ca aria dreptunghiului este de 16 merti patrati.

2 răspunsuri:
| LifeInColors a răspuns:

Notam latura patratului cu "a", lungimea dreptunghiului cu "x" si latimea dreptunghiului cu "y".
P= 4a => 2a= y
4a=1/5(2x+2y)
dar stim ca 2a=y, deci 4a= 2y, atunci:
2y= 2x/5+ 2y/5, deci 2x/5=8y/5, deci 2x=8y => x=4y
Aria dreptunghiului este: xy=16, dar x=4y, deci 4 y la a doua=16, deci y la a doua este 4 => y=2, atunci x=8
2a=y deci 2a=2 => a=1, deci aria patratului este de 1 metru patrat, Funda?

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Poti sa caluclezi direct online:

https://www.qtransform.com/......hiului.php