| BrokenWings a întrebat:

Cum imi calculez media la matematica sau romana, cu tot cu teza?big grin

Răspuns Câştigător
| Diiana232997 a răspuns:

Aduni toate notele le imparti la cate sunt, inmultit cu 3, plus teza, impartit la 4.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media notelor ori 3 plus teza supra 4

| Jacquelinor a răspuns:

Aduni toate notele (fara teza) apoi le imparti la numarul de note (tot fara teza)
rezultatul il inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4

| Rux_4388 a răspuns:

Pai adunti toate notele care le ai fara teza le imparti la cate sunt imultesti cu 3 +teza si imparti la 4

| thepuffulette a răspuns:

Aduni toate notele fara teza, faci media ( adica le aduni si le imparti la numerul notelor), apoi faci de tri ori media si o data teza ex:
note 6, 5, 7, 8, 9, 8- teza=6 6+5+7+8+9+8=43- 43/6=7,1- 7,1+7,1+7,1+6=27,3/4=6,8

| UbitaTha a răspuns:

Aduni notele si le imparti la cate aibig grin
Ex: sa spunem ca ai la romana:9, 8, 10 si 9 in teza le aduni 36 si le imparti la 4 si iti da 9
Cred ca asabig grin