| andrey843 a întrebat:

Cum se calculeaza media la romana si matematica cu teza?

Răspuns Câştigător
| Cinevaa a răspuns:

Aduni toate notele imparti la cate ai.rezultatul obtinut il inmultesti cu 3 aduni teza si apoi cat iti da imparti la 4big grin Funda?:X

| Roxanna_Ionela_1999 a răspuns (pentru Cinevaa):

In "toate notele" se include si nota de la teza?

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

1.Faci media notelor.(suma notelor impartita la numarul lor).
2.Inmultesti numarul dat cu 3.
3.Aduni teza.
4.Imparti la 4.

| DanyBv a răspuns:

Se face media aritmetica a notelor se inmulteste cu 3 se aduna nota de la teza si se imparte la 4.

| FataOreo a răspuns:

Se face media aritmetica a notelor, se inmulteste cu 3, se aduna nota de la teza, apoi se imparte la 4. Funda?

| Иαяʋтσ a răspuns:

Aduni notele le imparti la cate sunt le inmultesti cu 3 aduni teza si imparti la 4

| Anonymus123 a răspuns:

Pai te folosesti de media aritmetica... exemplu ai 10 in oral si 9 in teza.si ai 5 de 10 in oral--> (10.5 + 9):6=(50+9):6=59:6=9,6...media 10 la ambele materii. Pe scurt aduni notele si le imparti la numarul lor. Funda.

| andrushk50 a răspuns (pentru Anonymus123):

Am si eu o intrebare : Cand faci media aritmetica se rotunjeste? De ex. 9, 5. Se calculeaza ca si 10?

| yocata a răspuns:

Sa zicem ca notele tale sunt:10 9 8 9, teza este 10si se face: 10+9+8+9=36impartim la cate note avem 36:4=9 si se inmulteste cu trei plus teza totol impartit la 4. Exemplusad9X3+10)=37:4=9,25

| Amy13 a răspuns:

A+b+c+d+...=rezultatul x 3 + teza = rezultatul : 4

| Alexutsa_4926 a răspuns:

Bunahappy,aduni notele de la oral impartit la cate note ai, + teza impartit la 4winking

| Arapu_Florin_1976 a răspuns:

AM asa 33 66 SI 4 IN TEZA