Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru a-mi reînnoi buletinul? Oare daca merg doar cu cel vechi, e de-ajuns?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| jorjet68 a răspuns:

Din primarie adeverinta de spatiu

| gogu220 a răspuns:

Pe lângă buletinul vechi ai nevoie de certificatul de naştere copie şi original şi copie şi original după contractul casei în care locuieşti, Pozele le faci acolo.

| Lioana a răspuns:

Acte necesare pentru buletin:
1. CERERE TIP - se va semna doar în faţa lucrătorului de la ghişeu. Aceasta se completează cu majuscule.
2. CHITANŢA reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 LEI)
3. ACTUL DE IDENTITATE – se va preda pentru anulare;
4. CARTEA DE ALEGĂTOR, dacă este cazul;
5. CERTIFICATUL DE NAŞTERE – original şi copie;
6. CERTIFICATUL DE CĂSĂTORIE, daca e cazul – original şi copie;
7. SENTINŢA DE DIVORŢ DEFINITIVĂ ŞI IREVOCABILĂ/(CERTIFICATUL DE DIVORŢ ȘI CONVENȚIA PRIVIND ÎNCREDINȚAREA MINORULUI) – în cazul persoanelor divorțate – original şi copie;
8. CERTIFICATUL DE DECES soţ/soţie – în cazul persoanelor văduve – original şi copie;
9. CERTIFICATELE DE NAŞTERE ALE COPIILOR SUB 14 ANI – in cazul persoanelor care sunt parinti - original şi copie;
10. ACTUL DE PROPRIETATE CU CARE SE FACE DOVADA ADRESEI DE DOMICILIU (sau extras de carte funciară actualizat – 30 zile) – original şi copie. Daca nu esti proprietarul imobilului de la adresa din buletin e nevoie de prezența unui proprietar la ghișeu care sa semneze ca e de acord sa ai domiciliul acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Ei bine! Când sunt alegeri prezidențiale mai este nevoie de aceste acte? În special cartea funciară.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Mersi