| peterkeigher12 a întrebat:

Ce acte am nevoie exact cand merg sa imi schimb buletinul la 18 ani?

4 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnata atât de minor, cât si de parinte/reprezentant legal;
– certificatul de nastere, original si copie;
– actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
– documentul cu care parintele/reprezentantul legal face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
– certificatul de casatorie al parintilor sau, dupa caz, hotarârea judecatoreasca, definitiva si irevocabila, în cazul în care parintii sunt divortati, original si copie;
– chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate;

Insa te poti duce si la sectia de politie unde stii ca se fac buletinele iar acolo vei primi informatiile necesare. Pe holul unde se afla camera unde faci buletinul ar trebui sa se afle pe un perete fixat un panou care contine mai multe hartii unde sunt afisate diverde informatii ajutatoare cum sunt cele pentru documentele necesare eliberarii buletinului de 18 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CIaudiu):

Cateva greseli:
1. Nu trebuie certificatul de casatorie al parintilor, divort, deces etc. Aceste acte sunt cerute celui care preschimba CI, daca este cazul. Dar nu cred ca este cazul la 18 ani.
2. Nu trebuie actul de identitate al parintelui, ci prezenta acestuia cu actul de identitate.
3. Adresa de domiciliu al parintelui se stabileste cu actul de identitate.
Trebuie in schimb altceva: actul de proprietate in original si copie, astfel:
- daca esti; propietarul locuintei de domiciliu, ale tale (desi putin probabil)
- daca locuiesti la parinti - actul de proprietate al parintilor;
- daca ai domiciliul este sau se stabileste la alta adresa - actele propietarului unde se stabileste domiciliul si trebuie sa fie prezent proprietarul.

| CIaudiu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cel mai probabil ai dreptate. Nu sunt angajat si prin urmare am cautat pe mai multe surse web necesarul pentru dosar si asta am gasit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CIaudiu):

Cauta pe site-ul Serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor din localitatea respectiva. De ce? Pentruca fiecare bordei cu al sau obicei.