| anonim_4396 a întrebat:

Decompineti in factori primi nr.../? Ce inseamna asta? Va rog, AJUTORRR! fUNDITA!

Răspuns Câştigător
| LoStEyEs a răspuns:

ok ok, am sa te ajutwinking
numerele prime pot fi impartite doar de catre ele insasi si de 1. ex: 7 este un numar/factor prim, pentru ca se poate imparti doar de catre el insusi ( 7:7=1 ) si de catre 1 ( 7:1=7 ).
acum sa decompunem in factori primi ( gen 2, 3, 5, 7, 11, etc. ):
108|2
54|2
27|3
9|3
3|3
1|
P.S.: liniuta dintre numere e continua, de sus pana joswinking
dupa cum vezi, liniuta e un fel de "impartire ". Ea imparte numerele in factori primi ( 2, 3, 5, 7, 11, etc. )
daca te uiti mai sus la exemplul in decompunerea in factori primi, ai sa vezi ca in partea dreapta a liniei sunt factori primi.
Sper ca te-am ajutat. trimite-mi un mesaj cu id-ul tau daca vrei sa ti le facwinking

9 răspunsuri:
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Factori primi sunt numerele care au doar doi divizori.adica nu se pot imparti decat la doua numere fara rest 1 si el insasi(ex de numere care au doar doi divizori:2, 3,5, 7,11,13,17,19,23...).Si ca sa descopui numerele in factori primi imparti nr respectiv la cel mai mic nr cu care se poate imparti in afara de 1, iar nr care ti-l da il imparti in continuare la fel ca si mai inainte pana ajungi la 1. Spre ex 15 se imparte primadata cu 3, apoi da 5 care se imparte cu 5 si ne da1.alt model 32:il imparti la 2si iti da 16, apoi 16 il imparti la 2, iti da 8 pe 8 Il imparti la 2 iti da 4 apoi pe 4 la 2 iti da 2si pe 2 la2 danduti 1 rezultatul final ai inteles? Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Georgyana98 a răspuns:

Parca descompunerea in factori primi era materie din clasa a 5-a sau a 6-a, dar nu imi mai amintesc asa de bine
iti dau ceva poate o sa te ajute
http://www.unitbv.ro/LinkClick.aspx?fileticket=liBlLO0yNvk%3D&tabid=3310
si un video
http://math-pdr.com/gim_descompuneri/film.html
sau daca nu incerc sa-ti explic eu :)
a descompune in factori primit inseamna a scrie un numar de tipul 2 la putere a 2 ...am dat ex
acum cum trebuie sa ajungi la acest tip trebuie sa impartesti un numar natural (descompuneti in factori primi nr...care vrei tu )
eu iti descompun in factori un numar de ex 100
100 ┊5
20 ┊5
4 ┊2
2 ┊2
1 ┊ =sunt 2 de 5 la inceput deci ar veni (5 si un 2 mic sus) si mai sunt 2 de doi ( doi la a doua ) si impreuna este 5 la a doua immultit cu 2 la a doua
...acum sa-ti explic cum am facut ...prima data am pus nr care trebuie sa-l descompui in factori primi am tras o linie in jos si in celalta parte am scris numarul cel mai mare care il imparteste iar sub 100 nr care l-am descompuns am scris rezultatul de la 100 :5 deci 20 si tot asa fac 20: la nr cel mai mare care il imparteste tot 5 20:5=4
si tot asa pana cand ati ajuns la 1 4:2=2; 2:2=1 si gata
apoi cum au fost acolo 2 de 5 de cate ori este scris 5 nr de cate ori l-ai scris este scris la putere
ca sa-ti fie mai usor o sa-ti dau numerele prime cu care poti sa imartesti, o sa ti le dau pana la 100
29 31 37 41 43 47 53 59 61 67
71 73 79 83 89 97 101 si apoi tot asa numai ca este 103 105 ...etc
am incercat sa-ti explic mai detaliat si sper sa te fi ajutat :)
Bafta :)

| LoStEyEs a răspuns (pentru Georgyana98):

Ai dreptate! decompunerea in factori primi este in clasa a-5-a, dar o mai dam si in a-6-a, la examenewinking

| QriLee a răspuns:

Multumesc tuturor!

| Georgyana98 a răspuns (pentru QriLee):

Cu mare placere happy:X

| Alexandru_Matei_1990 a răspuns:

Nu stiu pretenas

| Doroti a răspuns (pentru LoStEyEs):

Mai este si 9 kiss

| Voicu_Teodora_1999 a răspuns:

Cand numarul este un produs de numere prime