| SangeDeTaur a întrebat:

as vrea sa va intreb cum se desparte in factori primi (C++ sau pseudocod) un numar.

Răspuns Câştigător
| mihaibrad a răspuns:

#include

int main()
{
int n, i, div, nr;
div=2;
scanf("%d",&n);
while(n!=1)
{
if(n%div==0)
{
nr=0;
printf("\n");
printf("%d ", div);
while(n%div==0)
{
n/=div;
nr++;
}
printf("%d ", nr);
}
div++;
}
getchar();
}

5 răspunsuri:
| mihaibrad a răspuns:

Nu se vede clar, mai bine uite un link, urmareste raspunsul pus la intrebare pe forum (primul raspuns, practic)

http://forum.softpedia.com/topic/354596-descompunere-in-factori-primi/

| SangeDeTaur explică:

Am gasit si eu dar nu inteleg ce semifica i n nr, adica practic vad ca algoritmul dar nu inteleg ce face...

| mihaibrad a răspuns (pentru SangeDeTaur):

Pai, ce pot sa zic mai mult
eu am facut c++ in liceu si pot sa iti spun ca, daca iti dai putin osteneala, o sa intelegi rapid limbajul, nu e deloc greu
doar putina rabdare si sudoare happy
oricum, multam de funda, bafta la studiu

| SangeDeTaur explică:

De fapt mi-am dat seama cum se face oricum mersi

| Anutza_Bombonik_1997 a răspuns:

In factori primi se desparte in felul urmator: in primul rand dau un exemplu 144 se imparte la 2 dupa la 2, dupa la 2 dupa la 2 dupa la 3 si dupa la 3 adica 144=4.3 si egal 12
patratul lui 144 este 12