| florina200 a întrebat:

Din ce e facut plasticul. funda

Răspuns Câştigător
| redtulip a răspuns:

Inventarea celofanului transparent a insemnat inceputul erei plasticului.

Desi inventat abia in 1980 de Alexander Parkes, plasticul a fost folosit pe scara larga in ultimele decenii. In prezent exista aproximativ 40 de tipuri de plastic, fiecare cu o compozitie chimica si proprietati diferite care le fac potrivite pentru o anumita utilizare.

Plasticul este fabricat din petrol, benzina si carbune. Cea mai mare parte din materialele folosite pentru fabricarea plasticului provin din reziduurile rafinarii petrolului, care altfel ar fi arse sau irosite. Putem spune ca prin fabricarea plasticului nu facem altceva decat sa utilizam niste resurse care in mod normal le-am risipi.