| americanu00334567 a întrebat:

Exista vreo specialitate de medic(chirurgie, endocrinologie.) in care chimia sa fie si ea folosita majoritar? Este atractiva meseria de medic insa eu as opta pentru o specialitate in care sa poti efectua cateva interventii chirurgicale sau analize de genul si in acelasi timp sa stai si la birou sa consulti si sa ai legatura cu partea de laborator-chimie medicinala/clinica(aia cu formule mari structurale de la organica si anorganica din clasele a 10 a 11 din liceu cu reactii si calcule stoechiometrice) pentru ca nu sunt genul numai pe invatatul ala monoton al anatomiei si fiziologiei ci si pe partea exacta (chimia fiind un subiect ce ma atrage mult). Nu stiu insa daca exista asemenea "hibrid", strutocamila dar pe scurt mi-as dori o specialitate de doctor in genul asta in care sa fie inclusa si chimia aia frumoasa de a 10-11 cu calcule, formule ample, investigatii nu doar scrisul ala plictisitor de retete din biroul medicului specialist.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pai, poți merge la Farmacie, facem aici o groaza de tipuri de chimii și crede-mă, ce s-a învățat in liceu e o nimic toată. Sunt sinteze (cele mai scurte) de o pagină și compuși super-complicati, mai ales principiile active din plante. Orice specializare ai alege, trebuie sa faci 6 ani de medicina generala, unde ai doar 2 semestre de biochimie (depinde și de oraș, s-ar putea sa mai fie vreo materie legata de chimie), dar nimic foarte greu și nici cu multa chimie. Iar după 6 ani de tocit n-o sa mai ai niciun chef sa îți amintești chimia de clasa a 10-a (adică cu 8 ani in urma, ca și când ai încerca acum să-ți aduci aminte ce ai făcut in clasele primare), unde mai pui că dacă este ceva slujba propriu-zisă, nu te va lua cu cunoștințele de bază, de liceu, ci vor fi chestii mult mai avansate. Plus că trebuie să dai rezidențiatul, pentru care înveți materia din faculta, ce s-a predat, fara rezidențiat nu poți profesa. Câteva idei: poți încerca ceva pe criminalistică, sau medic legist, poți încerca și la laborator, dar o sa vezi că acolo se merge pe determinări spectrofotometrice (ai preparatul, il pui într-un aparat și îți citește lungimea de unda a luminii, care e caracteristica pentru fiecare substanță și așa poți face determinări). Sau poți inerca sa te faci profesor sau profesor universitar. Sau inginer chimist.

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Am fost in Austria, la marmacie si am intrebat de un medicament rrrrominesc
IAR MARMACISTA STIA CE E AIA, chiar daca nu il avea la vanzare
deci la farmacie se face chimie si medicamente LA GREU!