| DarknLight a întrebat:

Hei, îmi recomandă și mie cineva o rețetă bună de înghețată?
De preferat ceva ce ați încercat voi și v-a ieșit bine și v-a plăcut. happy
Chiar dacă e de pe net, dar m-ar interesa să-mi recomande cineva una bună și simplu de făcut.

Și mai nou auzisem că ar exista mașini de făcut înghețata?! E ceva de ele, ce știți? Și ar ieși mai bună înghețata la aparat decât făcută de mână?! happy

3 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Am auzit si eu de masini de inghetata. Ma tenteaza dar inca nu am gasit una. Asa ca, nu pot sa-ti spun decat o reteta simpla. Reala.
Inghetata cu lamaie si iaurt.
Atentie, e bun iaurtul de casa (lapte prins) nu cel incleiat din comert.
1/2 kg iaurt
1/4 kg zahar pudra (nu te speria, nu face rau)
O lamaie si jumatate.
Bati iaurtul cu zaharul pana se topeste zaharul si se omogenizeaza.
Adaugi zeama de lamaie. Puisi coaja rasa de la lamaie daca nu e tratata. Da o aroma mai puternica. Dai la congelator pentru 5-6 ore. Dar e bine sa o mai amesteci intre timp ca sa nu faca ace de gheata.
Daca vrei poti pune un strop de topping dar nu e obligatoriu.

P. S. Sa-mi trimiti si mie la vara cand va fi cald. Acum ploua indesat, tomnatic si sunt 2-3 grade afara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Masinile de facut inghetata doar o amesteca. Poti folosi si un mixer la asta... Acum nah, sunt si unele care o ingheata. Depinde. https://www.emag.ro/......DTW7X0MBM/

| Dragobeta a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La alea care amesteca si ingheata ma refeream. Ca daca nu fac asta, degeaba. Amestecul trebuie facut si in timp ce ingheata nu numai inainte.
Multumesc pentru informatie.