| ReadMe a întrebat:

Help! Castile de la laptop nu imi mai merg...le-am cumparat acum cateva saptamani si pana acum au mers. Dar aseara le-am scos si acum nu mai merg, decat microfonul merge. Dar le mai scosesem inainte si mergeau. Imi arata ca sunetul merge dar nu se aude nimic. Si daca le scot, sunetul merge. Ce sa fac? helpp funda

1 răspuns:
| tomthecat a răspuns:

ReadMe, "ezistă o espicaţie"... happy

1. CASCA ESTE DEFECTĂ (chiar dacă e nouă) şi îţi recomand să o conectezi la orice alt device (alt laptop, un mp3 player, un IPOD sau IPAD, un calculator desktop, un aparat de radio, un walkman, un multimedia player, etc.) Dacă vei constata că acea cască nu funcţionează NICĂIERI, atunci mergi cu ea în service, fiind în garanţie, nu te va costa nimic reparatia sau înlocuirea produsului defect (sper că ai păstrat factura originală şi certificatul de garanţie). Dacă ai cumpărat casca de pe taraba din talcioc, atunci... pa...

2. LAPTOPUL NU SCOATE SEMNAL AUDIO PE IEŞIREA DE CASCĂ din cauze diverse (defecţiune hardware, setare făcută aiurea de cineva care nu se pricepe, autosetare / reconfigurare automată efectuată de sistemul de operare dacă te-ai conectat cu laptopul - prin ieşirea HDMI - la un televizor LCD sau LED).

Îţi recomand să scoţi cablul HDMI din ieşirea HDMI a laptopului şi să vezi dacă în acest fel va apare semnal audio pe ieşirea headphones a laptopului. Aceasta ar putea fi cauza.

Succes!