| alma200033 a întrebat:

Hey! Este adevărat că dacă înghiți gume de mestecat poți avea probleme sau este doar un mit?

10 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Este un mit, nu se lipeste de stomac, va dizolvata de acidul clorhidric din componenta sucului gastric si eliminata cu materiile fecale.

| LPCTSTR a răspuns:

Guma nu are cu ce reacționa în stomac sau intestine, deci cum intră așa și iese, chimie simplă!

| Swetlly122 a răspuns:

Mitul copilăriei: ți se lipește de mațe.

| Anonim5084689 a răspuns:

Poate doar daca înghiți prea multe, dar nu îți rămân în stomac timp de 7 ani cum se zicea pe timpuri, se elimina prin tubul digestiv când mergi la toaleta..nu-ți fă griji

| DarthNiger a răspuns:

Asta credeam si eu cand eram copil, nu nu e adevarat, guma este digerata odata inghitita la fel ca celelalte alimente pe care le digeram, de asemenea am mai auzit ca nu e sanatos sa mananci guma daca iti e foame, nu stiu cat de adevarat este asta.

| SpringtrapSimerea a răspuns:

Guma trece prin tubul digestiv neafectată de enzime ajungând în intestinul gros unde e eliminată cu tot cu fecalele. Datorită contactului suprafeței gumei cu mucusul secretat de glandele mucoase din gură sau stomac nu mai este lipicioasă și nu se poate lipi de stomac sau de alte organe. Concluzie: este un mit.

| sdws77 a răspuns (pentru DarthNiger):

Ar putea fi o samanta de adevar in treaba aia, din cate stiu mestecatul de guma pe stomacul gol iti poate creea aciditate excesiva in stomac, rezultand in efecte laxative (adica te apuca cufureala).

| DarthNiger a răspuns (pentru sdws77):

Da, la acelasi lucru m-am gandit si eu.

| alfabet258 a răspuns:

Guma nu este digerata, dar se crede că poți tu face apendicită din cauza acesteia, ceea ce este un mit de asemenea. Funda?

| viavo a răspuns:

Mit, dar iti poate afecta putin nervii daca dormi cu ea in gura si te trezesi cu ea in par happy