| XxAdelyYn11xX a întrebat:

MA ajutati va rog frumos cu regionalisme din toata tara? ( In special Crisana si Dobrogea ).

Răspuns Câştigător
| Maidanezul a răspuns:

Dobrogea
derea=girla.piriu,ceamur pamint cu baliga de cal si paie pentru lipit case, arman gramada de griu care nu este scos din spic.cosar=(nu ala care curata cosuri )=grajd animale, saivan pentru oi, saia unde trec oile sa fie mulse.bitan copil neastimparat, baestruc, copil care face rele. acioaie clopotel de pus la gitul oii

3 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Aici ai 120 de pagini a câte 150 de cuvinte fiecare, respectiv cam 18.000 de cuvinte.;)
http://www.dictionare-online.ro/dictionar-arhaisme-regionalisme.php

| liviaandreea a răspuns:

Va rog frumos ma ajutati si pe mine eu nu stiu cum sa postez o intrebare si nu merge de fapt cred ca nu stiu eu va rog frumos sa ma ajutati

| MoldoveanuAndreea a răspuns:

Stiti regionalisme din dobrogea/Romania?