| matrix100 a întrebat:

Metode de testare a obiectelor din aur fara a strica obiectul prin pilire cum se face la amanet, am citit ca sunt rezonanta magnetica sau flux curent electric. Stiti vreo firma in Bucuresti care se ocupa cu aceste modalitati de testare si cat consta? Multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimic si cel mai precis e cu acid azotic. Daca nu are loc nicio reactie chimica atunci cand pui o picatura peste obiectul respectiv atunci e din aur.
O alta metoda e cu magnetul (baietii care aduna "fer" stiu). Daca piesa nu e atrasa de magnet atunci sunt sanse sa fie din aur, dar asta nu e un test sigur ca poate sa fie din aluminiu vopsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti cumperi, e cam 1000 de lei detectorul ala