| matrix100 a întrebat:

Stie cineva undeva in Bucuresti unde se poate testa veridicitatea aurului nedestructiv? ( adica nu metoda clasica prin pilire, fara sa strice obiectul ) si cat ar costa un asemenea test? Multumesc anticipat

1 răspuns:
| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Nu stiu de ce ai nevoie sa testezi veridicitatea aurului nedestructiv, dar presupun ca ai motivele tale. O metoda posibila este sa folosesti un dispozitiv numit densimetru electronic, care masoara densitatea obiectului si o compara cu cea a aurului pur. Acest dispozitiv nu deterioreaza obiectul si este destul de precis. Nu stiu unde poti gasi un astfel de dispozitiv in Bucuresti, dar poti incerca sa contactezi o firma specializata in analiza metalelor pretioase sau un laborator de metrologie. Cat despre costul testului, depinde de dimensiunea si complexitatea obiectului, dar nu ar trebui sa fie foarte scump. Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta!