| bogdan88 a întrebat:

O masina Smart pe poate conduce de la 16 ani fara carnet?

Răspuns Câştigător
| George12345678 a răspuns:

Nu, Smartul e autoturism și îți trebuie B-ul.
Dar poți da de la 16 ani pentru categoria B1, cu care poți să conduci mașini mici, de până în 550 kilograme.
Dacă nu disperi să conduci de pe acum, eu zic să mai rabzi până la 18 și să dai direct B-ul să-ți iei o mașină normală...
Dar dacă vrei numai de cât să dai pentru permis, poți să dai pentru motocicletă, categoria A1 pentru că e mai plăcut să mergi cu o motocicletă de 125 cmc decât cu o cușcă din aia mică care nu prinde mai mult de 60 la oră, asta în cazul în care disperi și îți dorești să dai pentru vreo categorie de permis.

12 răspunsuri:
| V1P3RUL a răspuns:

Nu.

| blond1x a răspuns:

Da, se poate conduce fără permis!

| Pabibabum09 a răspuns:

Nu. Orice autovehicol poate fi condus numai de catre persoanele peste 18 ani (majore), care au in posesie CARNETUL DE CONDUCERE. Sper ca te-am ajutat! happy

| mudokins78 a răspuns:

Nu!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru blond1x):

Daca nu avem nicio cunostinta despre codul rutier hai sa tacem frumos din gura si sa nu comentam... da?

| Anonimalul a răspuns:

Da, depinde de standardele motorului ce nu trebuie sa depaseasca 1000cmc. Daca vrei sa conduci o masina de acest tip trebuie sa faci exact ca la scoala normală de soferi doar ca primesti un permis de minor, ca sa poti conduce trebuie sa fii insotit de o persoana ce are permisul de categorie B de minim 5ani.

Off:
Dupa parerea mea nu merita sa faci aceasta scoala deoarece trebuie sa o plătești si vei putea cinduce doar aceasta masina, permisul pe fare il iei acum este total diferit de cel de categorie pentru masini de +1000cmc si va trebui sa platesti iar, sa faci iar scoala pentru permisul de categorie B, spre exemplu. Efectiv nu te ajuta cu nimic, mai bine astepti inca 2 ani decat sa te plimbi 2 ani cu o masina de 2 bani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pabibabum09):

Si atunci de ce mai exista categoriile Am, A1 si B1 care se iau de la 16 ani?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand niciun vehicul nu se poate conduce fara permis.
In al doilea rand Smartul nu se incadreaza nici pe departe in categ B1 care se poate lua la 16 ani

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Anonimalul):

Dupa cum i am zis si celui de mai sus care dadea raspunsuri total anapoda...

Daca nu avem nicio cunostinta despre codul rutier hai sa tacem frumos din gura si sa nu comentam... da?

| xerxes1 a răspuns:

Se poate.
Dar nu pe drumuri publice.

| blond1x a răspuns (pentru suntserios):

Acum 4 ani am avut un coleg care practic avea 14 ani și conducea un smart fără absolut niciun permis! nu știu în România însă știu ca în Italia:" microcarul, aixamul și smartul" se conduc fără permis, ce să-ți povestesc, m-ai dat gata! nimeni care are permis nu știa că la 16 ani poți da de Am, A1 și B1, cu toții am deschis legislația cel puțin de 2 ori, te rog frumos să nu-l mai imiți pe Einstein, sau faci asta doar ca să devii userul secolului? aplauze pentru Schwarzenegger, mr brain

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru blond1x):

Faptul ca prietenii tai comiteau infractiuni conducand un autoturism fara permis asta nu inseamna ca trebui tu sa ii indemni pe altii sa faca la fel.

Nu da tu exemple cu Italia ca aici vorbim de legislatia din Romania. Si smartul nu intra sub nicio forma la cateogoria B1 nici macar in legislatia italiana.

Toata lumea care are permis stie categoriile. Daca nu din codul rutier, atunci de pe spatele permisului.

Din restul intrebarilor tale reiese ca te preocupa sa dai de permis lucru si mai grav daca ai ceva legislatie in minte si nu stii lucrurile astea.

Si nu fac pe Einstein ul cu nimeni... stiu ca te frustreaza faptul ca esti corectat si ca te ai facut de cacao, dar hai sa nu dezinformam utilizatorii da?