| S3xYBoY a întrebat:

In Romania se poate conduce masina (smart sau ceva mic)de la 16 ani?

Răspuns Câştigător
| IoanaZpp a răspuns:

Daca vrei sa conduci singur iti poti lua o masina speciala pentru aceasta varsta, dar masina respectiva nu depaseste mai mult de 60 km/h. Daca vrei sa conduci o masina normala trebuie sa ai in sreapta un om adult care sa te-ndrume pe tot parcursul drumului!

| suntserios a răspuns (pentru IoanaZpp):

Ce imi plac astia care habar nu au ce spun dar se baga in discutie si mai dau si sfaturi inteligente, de genul celui care l ai dat tu. Unde ai auzit tu ca un minor ar avea dreptul sa conduca o masina de categoria B cu un adult in dreapta? Serios, unde?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește http://www.realitatea.net/cod-rutier_1052690.html
Pa, pa.

| viotedy a răspuns:

Daca urmezi sfatul celei careia i-ai dat funda, infunzi puscaria.auzi sa ai un adult in dreapta...ai voie doar cu categoria B1 sa conduci microcar, o rabla in care iti risti viata.

| IoanaZpp a răspuns (pentru viotedy):

Ce vrei ma?

| Predator30 a răspuns (pentru IoanaZpp):

Ioama Zpp si BSwwatch vreau sa va spun ca viotedy are dreptate, nu ai voie sa conduci in Romania pana la varsta de 18 ani ceea ce spuneti voi ca poti conduce la 16 ani cu cineva in dreapta la noi nu exista, exista doar la 16 ani sa conduci masini mai mici care sa aiba sub 3500 masa toatala...masini din acelea mici categoria fiind B1, S3xYBoY succes la permis si citeste legislatia prima data inainte de a te apuca de scoala succes si O zi faina!

| viotedy a răspuns (pentru IoanaZpp):

Citeste intai decretul si pe urma da sfaturi.si ma sa-i zici lui ala care te-a invatat legislatie.

| IoanaZpp a răspuns (pentru Predator30):

Uitee ca varmiu are 16 ani si cateva luni i conduce cu o persoana mai invarsta in dreapta! Asa ca no comment! :p

| Predator30 a răspuns (pentru IoanaZpp):

Cred ca nu sti ce vorbesti, ioana eu zic sa te mai uiti o data peste legislatie sau intreaba un politai sa vezi ca e asa cum spun eu.O zi buna!

| BSwwatch a răspuns:

IoanaZpp are dreptate,poti sa conduci si microbuz de persoane, da sa ai un client in dreapta sa-ti spuna; -stop, calca frana, aici fa la dreapta, ba ai grija la piet...lasa acum... l-ai calcat deja, dai mai departe!

| whattt a răspuns:

La 16 ani o masina pe masura ta

| elementhall a răspuns:

Da, micro card. Sunt niste masinute gen Tico, cu 2 locuri maxim 80 in bord din cate stiu.

| viotedy a răspuns (pentru elementhall):

Ce-i aia micro card? un card in miniatura? microcar e altceva.

| Gaita_Cristi_Mihail_1999 a răspuns:

Da se poate conduce o masina de la 16 ani dar trebuie sa tii cont de urmatoarele lucruri:
1. Masina nu trebuie sa aiba motorul mai mare de 1000cm^3
2. Trebuie sa ai in dreapta o persoana care are permis si peste 5 ani de experienta.