| anonim_4396 a întrebat:

Problemă C++

Subprograme - C. m. m. d. c. dintre 2 numere, ma poate ajuta cineva?
Eu am facut asa
__________
#include
int cmmdc (int a, int b)
{
while (a!=b)
if >(ab)
a=a-b;
else
b=b-a;
return a;
}
void main()
{
int a, b;
couta;
coutb;
cout

2 răspunsuri:
| nebunu1993 a răspuns:

Nu apare mai in jos oh go on, infine.

--------------------Configuration: aaaa - Debug--------------------
Compiling source file(s)...
aaa.cpp
aaa.cpp:19: error: `main' must return `int'
aaa.cpp:19: error: return type for `main' changed to `int'
aaa.cpp:27:2: warning: no newline at end of file

aaaa.exe - 2 error(s), 1 warning(s)

| Cristinecunoscutul a răspuns:

Care ar fi ideea...sa iti explic daca folosesti un complilator gen Dev C++ trebuie sa scrii dupa definirea preprocesoarelor (alea cu include) sa scrii "using namespace std;" si acolo in loc de void main trebuie sa pui decat main, si mai ai si alte erori (daca folosesti Borland c++ 3.1 nu mai pune ce ti-am spus mai sus) acolo trebuie sa fie if(a>b) iar in void main trebuie sa scrii
int a, b
couta;
coutb;
si apelezi functia cmmdc(a, b); Bafta!