| alabalaportocalala a întrebat:

Salll1! cat este diagonala patratului?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Dacă ai fi scris chestia asta pe Google, și nu aici, ai fi ajuns instantaneu la răspuns.
http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=16&ID=2031
Inițial mă bătea gândul să te pun să iei triunghiul ABD din pătratul ABCD, apoi să aplici teorema lui Pitagora. Formula aia cu latură la a 2-a pentru aflarea diagonalei pătratului chiar o uitasem, îmi recunosc prostia... dar de abia cu ocazia asta mai învăț câte ceva. :)

6 răspunsuri:
| RфZaημtzα a răspuns:

Scrie pe net. Vorbesc serios.Mi se pre ca jumatate din Arie.Nu mai stiustraight face

| Pettricaaa a răspuns:

Latura la puterea 2winking

| raluk200 a răspuns:

Afli prin teorema lui Pitagora adica radical din suma catetelor-a doua laturi.

| Michelle13 a răspuns:

Latura de imultit cu radical din 2

| MoonShadowxB a răspuns:

Latura radical din 2.

| 1tibi1 a răspuns:

Latura(l)radical,din2