| maddog95 a întrebat:

a venit vara si odata cu ea au venit si lebenitele, dar am o dilema nu stiu cum sa le aleg asa ca as vrea niste sfaturi de genul ca sa fie dulce sa aiba coaja nu stiu cum sa fie zemoasa sa aiba nu stiu ce.mersi anticipat. funda

Răspuns Câştigător
| justifyme a răspuns:

Zemoasa si dulce inseamna coapta
ca sa fie coapta trebuie sa aiba codita uscata si mica, daca are codita verde e clar ca nu e coapta
si inainte sa o alegi trebuie sa te uiti la ea sa nu fie lovita sau cel putin moale < trebuie sa fie tare
pa pa sper ca te-am ajutat :*

3 răspunsuri:
| Shatzie a răspuns:

Nu-i rau sa precizezi ca e vorba de pepeni. Nu toata lumea de pe-aici vorbeste limba olteneasca. laughing

| adrian_6090 a răspuns:

LUBENIŢA

I se mai spune pepene verde, dar e lubeniţă toată ziua! Se cultivă la ţară, se umple de "mirodenii", adică multe chimicale, îngrăşăminte şi tot ce mai aude bostănarul că se cade să utilizeze pentru a-şi spori "binele" adus de vânzarea balonului verde. Bostănarul are limbajul lui de comunicare cu lubeniţa, o lustruieşte, o ciocăneşte, o bibileşte şi ea îi spune cândva cumva suav la ureche "Ia-mă, sunt coaptă, majoră, dulce, bună, zemoasă, abia aştept să-l bagi în mine (cuţitul, nu altceva)". Iar bostănarul atât aşteaptă, repede o rupe, o pune în maşină şi fuga la vânzare. Ori la piaţă, ori la en-gros, unde o dă mai departe, s-o mai plimbe şi alţii. Şi, după ce se dospeşte bine prin soare şi în căldura din maşini şi pieţe, ajunge contra cost la cel care şi-o doreşte şi mai mult, clientul. Acesta o mângâie şi el, o ciocăne, o încearcă, o gustă întâi. Apoi o savurează pe îndelete, curgându-i zeama pe bărbie, pe piept şi apoi se şterge, să nu se ude la buric. Pofta buna si atentie cind il ciocanesti sa ai auzul bun...

| vicky2002 a răspuns:

Codita sa fie uscata, partea opusa sa fie putin moale si sa sune a gol cand o bati