| danielvasile87 a întrebat:

Am nevoie va rog de un sfat din partea voastra! Nu stiu ce facultate sa aleg,imi place foarte mult informatica,ma pricep foarte bine in instalari de software,reparatii de calculatoare si alte lucruri de genul si as vrea sa urmez ceva in domeniu,dar am o mare dilema, nu am habar de matematica,chiar deloc, cu multa pregatire am reusit sa iau bac-ul la matematica cu 8.Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi in ceea ce as putea sa fac. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand fa diferenta intre programare si instalare de programele. Oricine poate instala un soft, insa programarea nu o face oricine.

Exista doua posibilitati mari si late. facultatea de informatica, unde faci programare pe paine si facultatea de Automatica si Calculatoare unde ai posibilitatea pe langa partea de software sa faci si hardware (Si cand zic hardware sa nu te gandesti la reparat calculatoare ci la programarea si proiectarea microcontrolelor spre exemplu).

In ambele cazuri ai nevoie de cunostinte solide de matematica, cunostinte de tip M1. La fel ai nevoie si de o baza in ceea ce inseamna programarea

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Multi altii, cu sau fara bac, se pricep la ceea ce tu afirmi ca te pricepi! Si, apoi, cu o nota de 8 la examenul de matematica, nu poti afirma ca n-ai habar!

Iti sugerez sa cauti planurile de invatamant ale fiecarei facultati tehnice --- vei afla ce discipline vei studia in ciclul de licenta.De exemplu, la facultatea de automatica si calculatoare a Universitatii tehnice din Cluj planul pentru fiecare an de studiu il poti vedea in link :http://ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html
Sau, UBB - Cluj, facultatea de matematica informatica :http://www.cs.ubbcluj.ro/......2014-2015/

| BoOoMbOnik a răspuns:

Politehnica. E singura facultate de stat ( deci renumita, recunoscuta ) de acest fel. Totui e foarte grea, dar daca esti pasionat de informatica si te descurci cu matematica o sa fie ok. Ma refer la Politehnica din Bucuresti. Dar cred ca exita aceeasi facultate si in alte judete. Succes!

| danielvasile87 explică:

Inteleg! Dar am un dubiu in privinta matematicii deoarece am stopat un an pentru ca nu stiam la ce sa dau si printre timp am gasit si un job, dar as vrea sa urmez si o facultate pentru a avea o meserie. Revenind la ceea ce am spus, am un dubiu in privinta matematicii deoarece stiti ca o materie care nu o folosesti un timp se mai uita din ea si nu stiu, are vreo legatura matematica din facultate cu cea din liceau, m-as putea descurca? Multumesc anticipat!