| luca342 a întrebat:

Salut,acum 12 zile mi-am fracturat mana la fotbal nu stiu sigur daca radiusul, doctorul nu mi-a spus, mi-a zis sa vin peste 2 saptamani sa-mi scoata ghipsul. Credeti ca mi-l va scoate? Mi se pare prea scurta perioada. Tin sa menționez ca nu a fost nevoie sa puna osul la loc(am 15 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici importanta ce credem noi, atata vreme cat medicul care te va consulta va decide singur, in functie de cum se prezinta mana ta, la acel moment.

| ioana748 a răspuns:

Da, ar fi trebuit 3 saptamani minim.
Posibil sa fie doar un control si daca considera pune alt ghips.
Multa sanatate,

| SuNaM a răspuns:

Depinde de cat de grava este lovitura. De obicei, o fractura însemna ruperea osului. Daca nu a fost nici măcar dislocat ( sa trebuiască pus la loc ) însemna că nu ai avut o fractura. Deasemenea de obicei o fractura de rezolva cu operatie. Daca nu ai avut asta, e posibil sa ai o luxație / entorsa..depinde..dar dacă a zis doar 2 săptămâni, dac a nu e fractura, atunci e foarte probabil sa dureze doar atât. Și eu am avut o luxație de radius și în 2 săptămâni a fost rezolvată. Atât timp cât tii mana imobilizată, daca nu ai un timp de refacere mai lung din cauze naturale, in doua săptămâni ar trebui sa fie totul ok. Dar totuși, nu te vei putea întoarce la fotbal instant pentru că o să ai mușchiul atrofiat ( pentru că nu l-ai mai mișcat de multa vreme ) și încă o să doară. O să mai dureze vreo săptămână poate chiar 2. Daca poți juca cu durere, dai bătaie dar nu cred.