| adyboss3 a întrebat:

Salut, am o problema la pc. Dau pe butonul power si nu apare nimic pe ecran dar calculatorul porneste, nu bipaie, doar porneste. Am fost la un depozit de calculatoare si mi-a zis ca placa video e foarte buna, crezand ca ea era problema. Am incercat toate posibilitatile, pana ce am pus o placa video de 2 mb (! NU RASPUNDETI CA NU EXISTA!) si calculatorul porneste dar nu pot juca nici un joc...configuratiile pc :
sursa 450w
placa ram 2x512mb una PQI si una nu stiu cum (NU RASPUNDETI SA INCERC DOAR CU ORIGINALA CA AM INCERCAT)
placa video 128mb Ati Radeon
procesor AMD Athlon
placa de baza Asus
Ar Putea Fi Placa De Baza De Vina... Si Daca Da dati-mi Site Cu Placi De Baza Potrivite Cu Procesorul Si Cu Video Integrat... Mswinking FuNDahappy

3 răspunsuri:
| PG1X a răspuns:

Cu siguranta e o problema cu placa ta video. Fie portul tau nu primeste destul curent (asta poate rezulta si din probleme cu circuitele placii de baza, daca e crapata, zgariata etc), fie iti este stricata placa video, asta insemnand ca cei de la depozitul de calculatoare sunt niste cretini.
Da, ar putea fi si placa de baza de vina, dar e mai putin probabil deoarece placile de baza sunt de obicei mai rezistente decat restul componentelor dintr-un PC.
Incearca cu o placa video imprumutata de la un prieten sau o cunostinta, si vezi daca ai aceeasi problema. (sa fie de 128mb sau mai buna)
Daca da, e de la placa de baza, cel mai probabil ti s-a stricat portul, daca nu, e 100% placa video.

Daca vrei un link cu o configuratie cum trebuie, depinde foarte mult de toate detaliile tehnice ale placii de baza si ale procesorului pe care le ai acum. intra pe dc-shop.ro si cauta acolo placa de baza ce se potriveste cu frecventa procesorului tau.

succes

| adyboss3 explică:

Am incercat cu o alta placa video si nu merge... placa de baza e sigur. ca nu vreau sa cumpar degeaba...

| adyboss3 explică:

Apropo placa de baza Asus a8n5x scuze ca nu am precizat mai sus