| Ds_Kris_1990 a întrebat:

Am o problema destul de interesanta..am un calculator mai vechi pe care se presupune ca ar trebui sa functioneze windows 7.Calculatorul are urmaotarele caracteistici: placa de baza msi MS-6712, un procesor AMD Athlon xp 1500+(de 1.35 GHz), o placa video NVIDIA de 64 de mb(asta ma pregatesc sa o schimb cu una ati radeon de 128) si 1.5 Gb rami. cerintele minime le satisface(cica), dar tot nu vrea sa functioneze win7 pe el. orice cd de xp, 98 as baga in el il booteaza..insa pe cel de 7 nu(nu este cd-ul stricat.tot de pe cd-ul acela instalez si pe alte calculatoare)am incercat sa bag hardul in alt calculator, am instalat 7-le pe hard, insa tot nu functioneaza. aveti vreo idee de ce? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windowsul asa este facut incat (chiar daca ei spun ca functioneaza) sa nu ruleze pe computere mai vechi. Cum al tau este destul de vechi n-ai sa reuseti sa-l instalezi mai ales ca nu vei gasi drivere pentru placa ta de baza. Daca crezi ca vei gasi drivere pentru Windows 7 poti incerca o jmecherie. Instalezi Windows 7 pe HDD pana la prima restartare in alt computer. Cand se restarteaza il stingi. Bagi HDD-ul in computerul asta vechi si ii dai drumul cu DVD de instalare. Cand incepe sa caute driverele schimbi DVD-ul cu cel cu drivere.
Mai este o solutie cu un Windows curat fara drivere dar este mult mai complicata. Nu ti-o pot explica aici.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti raspund iarasi ca m-am enervat. Vad tot felul de idioti care nu stiu ce vorbesc.
Cerintele minime sunt:
1. Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)
2. 1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)
3. spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)
4. Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent
Deci nici procesorul nu este mic (trebuie unul de 1GHz) si nici memorie putina (trebuie doar 1Gb).
Mai degraba s-ar putea ca placa ta video sa nu indeplineasca conditia de posibilitate de folosire a DirectX 9.

| nashu40 a răspuns:

E o setare din bios...nu mai stiu la ce capitol se numeste O.S., adica sistem de operare. Daca e pe enable da-i disable sau invers. Si incearca si sa formatezi anterior hardul cu alt soft, de exemplu Easus Partition Master, sau oricare altul pentru ca sunt multe de acest gen.
Bafta!