| Bogdanlmb a întrebat:

Salut, cu bonuri de masa pot cumpăra un telefon ceva sau pot cumpăra doar mâncare?

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Legal nu, dar mai sunt excepți... doar suntem in Balcani

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cu bonuri de masa poti sa cumperi doar la magazinele care accepta bonuri de masa. Daca mergi intr-un hypermarket si cumperi diferite produse electronice care nu depasesc 100RON (parca) dar mai sunt si exceptii, acestea pot fi platite la casa impreuna cu restul alimentelor pe care le iei si astfel poti sa platesti cu bonurile de masa (indiferent daca sunt in format fizic sau pe card).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, doar mincare, daca ai bonuri cadou cu alea poti cumpăra haine si electronice

| PainTech a răspuns (pentru DoarBogdan):

Inca o exceptie :
Cu bonurile de masa nu poti cumpara alcool si tigari

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru PainTech):

Cum nu? Merge sa cumperi orice de la un magazin alimentar cu bonuri. Niciodata nu am primit nicio restrictie legat de asta pana acum (la cele care accepta bonuri -card)

| Edisor27 a răspuns:

Doar produse alimentare

| Adry05 a răspuns:

Dacă cumperi din supermarket care are și raion de electronice și-ți ajung, da. eu am fost odată cu mama că avea ceva bani pe cardul ăla și am luat și husă de pat, detergenți, produse cosmetice etc din hypermarket

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tigari,alcool,produse electronice, articole de îmbrăcăminte le iei cu bănuții din cardhee hee

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Deci mergi cu mine acum la Profiul de pe colt sa iti cumperi ce vrei tu din cardul meu de bonuri Edenred? Evident ca articole de imbracaminte nu, ca nu este magazin alimentar. Dar daca as merge in LIDL si as lua ceva de acolo + electronice + bautura (tigari nu, ca nu fumez), tot merge sa cumpar.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Acu o luna pățise unul de își luase țigări la casa printre altele și tanti aia de la casa îi zisese că n-are voie.
Găsești și de îmbrăcat la supermarketuri d-astea. Chiar săptămâna trecută băgase la Lidl geci laughing
Poate cu cardul e alta treabă, da' cu alea de hârtie de le tii in mana, nu merge.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

"Edenred Ticket Restaurant Card reprezintă versiunea electronică a bonurilor de masă pe suport de hârtie".

Nu stiu ce s-a intamplat acolo cand tanti aia nu l-a lasat sa cumpere (la tigari, cum am zis nu stiu).

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Super,îți dau adresa unde să-mi trimiți cardul, vezi să aibă măcar 10000 lei, doar ce am văzut brichete de fag și parcă mi-as lua vreo 2 peleți pe banii altorahee hee

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Daca voaim sa trimit... trimiteam de mult, ca stiu unde laughing

Dar hai ca trimit niste tort ramas de la ziua mea big grin

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai da' poate te-o reținut ceva și ai uitat, doar ți-am reamintit happy
Vanilie sau ciocolata, dacă nu e de niciunul, îl poți păstra.

| PainTech a răspuns (pentru DoarBogdan):

Art 13, legea 165/2018 :

Fiecare tichet de masă pe suport hârtie este valabil numai dacă are înscris numărul
sub care a fost înseriat de către unitatea emitentă şi cuprinde cel puţin următoarele
menţiuni:
e) interdicţia de a fi utilizat pentru achiziţionarea de ţigări sau de produse alcoolice;

| PainTech a răspuns (pentru DoarBogdan):

IMPORTANT: Potrivit legii in vigoare, tichetele de masa pe suport de hartie si cele electronice nu pot fi folosite pentru achizitionarea de tigari si bauturi alcoolice.

https://www.sodexo.ro/......tilizeaza/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Evident ca ciocolata. Vanilia nu place.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

D-ala la 20 lei din Lidl hmm

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru PainTech):

Da, adevarat. Dar asta este la Sodexo, si pentru cele pe hartie si pentru cele electronice.
La legea de mai sus, se facea referire doar la cele de tip hartie.

Pentru Edenred, format electronic... nu am intalnit nicio restrictie legat de aceasta regula. Pentru ca plata la POS se trateaza si executa ca la celelalte carduri.

Cel mai bine ar fi sa intrebam iar persoana care a pus intrebarea, sa ne zica exact formatul si furnizorul de servicii in ceea ce priveste bonurile sale si apoi am putea sa ii spunem exact. Cred ca trebuia sa specific asta prima data big grin

| darrio2007 a răspuns:

Hai că esti amuzant! Să nu zic altceva.

regis
| regis a răspuns:

Doar daca gasesti telefonul intr-un magazin in care se vand si alimente pe bonuri de masa. Daca firma are contract cu furnizorul de bonuri, nu te intreaba nimeni ce cumperi.