| Green007 a întrebat:

Salut deci vreau sa ma ajute cineva cu aceasta problema!
Am doua PC-uri! si doar la unu am net. Ce sa fac sa pun si la celalat. pot cumpara router wirelees?
Pot face ceva cu el?
Trebuie sa instalez ceva la PC?
sau e valabil doar penr laptopuri? dau funda celui ce ma ajuta.
daa am gresit udeva va roog sa ma corectai si sa ma faceti sa inteleg multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| J3lueRaid3N a răspuns:

Da.Din pacate iti trebuie router wireless.
Cum faci cu router-ul.E simplu iti mai iei un cablu de net sau o placa wireless pentru calculatorul care nu are net.
Cand vei primi routerul pe spatele lui iti v-a scrie o adresa gen xxx.xx.xxx.xx
aia o pui ca un html(site), dupa iti va cere parola, care se afla tot pe spatele router-ul.
Vei primi de la ''distribuitori'' un CD cu instructiuni si cam atat.
Pe calculatorul celalalt trebuie instalata placa wireless si dai control panel si cauti connections wirless.Iti cauta singura si cam ata.
Eu unul is foarte multumit de routere..Bafta BRO!

4 răspunsuri:
| dragoshs a răspuns:

Da, anul asta am rezolvat si eu aceasta problema, iti pot recomanda router-ul pe care il am si eu si care sincer e peste asteptari:
http://www.emag.ro/......ER2Z2BBBM/

| BeeaBeea a răspuns:

Deci..1.Varianta cu sa pui si la celalalt PC net este exclusa(o sa platesti mai mult)
2.Router-ul wireless e cel mai bun(am si eu si platesc doar pentru un singur PC)
Pentru wireless trebuie sa-ti instalezi un fel de driver ca sa functioneze pe PC sau sa chemi pe cineva sa-ti faca ca nu dureaza mult.
Sper ca te-am ajutat!

| BeeaBeea a răspuns:

Pai cea mai buna varianta e sa iti iei un router wireless pentru ca:1.Nu platesti decat pentru un singur PC
2.Ai internet si pentru laptop si pentru telefon, tableta etc.
Dar trebuie sa ii instalezi un fel de driver dar ti-as sugera sa chemi pe cineva sa-ti faca pentru ca nu e tocmai usor.
Sper ca te-am ajutat!

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Iti trebuie un router simplu sau wireless, si o placa de retea simpla sau wireless pentru calculatorul care nu are net.Ca sa iesi mai ieftin, iti recomand o placa de retea normala care se conecteaza cu cablu UTP la router.Succes!