Întrebare recomandată | shacoAP a întrebat:

Stiu ca subwooferele auto sunt de 2 tipuri, active si pasive. Cele active care au amplificator incorporat si cele pasive care nu-l au incorporat. Intrebarea mea este: daca cumpar un subwoofer auto activ il pot pune direct pe masina fara niciun fel de statie sau amplificator?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Adr89 ti-a spus ceva, dar nu a explicat
ideea e simpla, unul activ se adauga la sistemul audio existent, moment in care doar imbunatateste sunetul
DAR
un sistem audio care vine cu subwoofer, are o mica, chichita care il face mult mai bun, si anume ca, statia de amplificare filtreaza basii sa NU intre in satelitii de inalte si filtreaza inaltele sa NU intre in subwoofer
moment in care ai un sistem audio care reda foarte bine sunetul din cauza ca nu e fortat nici un difuzor cu ceva care nu poate sa redea, iar volumul poate sa creasca exponential, de aia!

1 răspuns:
| Adr89 a răspuns:

Salut. Subwooferele active au statie incorporata, deci nu o sa mai ai nevoie de o statie separata. Ce e de stiut, cele active sunt automat mai slabe decat cele pasive.