| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre subwooferele active?
Merita sa cumpar unul sau mai bine iau pasiv+amplificator?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La capitolul auto, subwooferele active nu sunt deloc grozave. Majoritatea sunt mici si ca difuzor, dar mai ales ca putere.
Iti recomand un pachet de bass cu subwoofer pasiv + amplificator.
Mergi pe Magnat, Toxic sau JBL, incinte bass-reflex cu difuzoare de la 30cm in sus.
Fara Pioneer si Alpine, mai ales cand vorbim de subwoofere sub 1000 de lei (am vazut ca alea profesionale sunt reusite, dar am auzit modelele ieftine si sunt varza). Fara Sal, Blaupunkt, Dibeisi.
Daca vrei nou, vezi pe www.be-loud.ro au un pachet de bass cu subwoofer JBL, imi face cu ochiul de mult, dar nu am bani de 'prostioare' acum. Momentan am un Magnat T30 cu statie tot Magnat dar mai slaba, sunt multumit de sunet.
Niste prieteni si-au cumparat Alpine si Pioneer la buget de Magnat, si se auzeau praf ambele. Blaupunkt-urile au sunet infundat si plastic, zdrangane dar nu se aude bass.
Subwooferele active la 300 de lei, noi, daca le pui intr-o masina cum e Opel Astra H, cu sonorizare puternica de fabrica, n-ai sa auzi nimic in plus, poate doar cum se loveste subwooferul de bancheta, cand pui frana.

| oODonViperOo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut!
Ce parere ai de subwoofer-ul Magnat TR30?
Am gasit si un pachet cu amplificator si cablu.
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/Magnat/-TR30-Power-Bass-Pack/
P.S. Am o Skoda Octavia U1.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru oODonViperOo):

Salut! Eu am subwoofer T30, daca il compari cu TR30, ai sa observi ca probabil tehnic sunt identice, doar ca TR30 e "facelift".
Am o parere buna despre el, bubuie bine, dar ideal ar fi sa ai statie care sa-i ofere cam 200W la 4 Ohmi, si un player cu setarile specifice pentru statie (control subwoofer, filtre). Oricum, eu am statie care ii da doar 100W la 4 Ohmi, si tot suna foarte bine, cu 150W (cat ii da statia din pachetul ala), o sa bubuie bine.
Ocupa ceva mai mult spatiu, dar face pipi de sus pe Pioneer de 30 cm, sau Alpine, bineinteles, in acelasi buget.
Il recomand.
Am avut si eu Octavia U1, am folosit si T30-ul in ea, dar am folosit si un Magnat in incinta patrata, mai puternic. Ala "misca" bine de tot masina.
Asta era modelul, daca nu ma insel; l-am avut putin timp, ca eram disperat sa scap de masina, si vindeam tot din ea :))
http://img07.olx.ro/......uresti.jpg

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru oODonViperOo):

N-am mai ascultat un Kenwood de mult. Aveam o parere foarte buna despre firma asta, iar modelul ala are multe optiuni, fata de Pioneer-urile, JVC-urile si Sony-urile pe care le-am auzit si butonat in ultima vreme.
Deci, imi place, cred ca e un player bun. Si puterea pare sa fie mare, daca intr-adevar are 4x30W RMS, nu vei mai simti nevoia sa pui si statie, daca ai niste difuzoare serioase, de la 16cm in sus.

| AlessinoDeeJay a răspuns:

Salut amice. Eu as alege un sub activ. Iar la capitolul asta se descurca foarte bine Pioneer!