| pinpointer a întrebat:

Salut, sunt un tanar cititor si tocmai am imprumutat de la un cunoscut Colectia Comando de Sven Hassel, cartile sunt numerotate intr-o ordine plecand de la prima carte "Lichidati Parisul" dar am auzit de la diverse persoane ca ordinea desfasurarii evenimentelor in carti este alta decat ce in care am eu numerotate cartiile.
Ma poate ajuta cineva spunandu-mi care este ordinea corecta din punct de vedere cronologic a cartiilor?
Mentionez ca am cartile de la doua edituri : o parte dintre ele sunt de la editura "Nemira" iar cealalta parte de la editura "Inedit".
Multumes anticipat! Ofer funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ordinea in care Hassel si-a scris cartile e asta:
Legiunea blestemaților- 1953
Blindatele morții- 1958
Camarazi de front- 1960
Batalion de marș- 1962
Gestapo- 1963
Monte Cassino- 1963
Lichidați Parisul- 1967
General SS- 1969
Imperiul iadului- 1971
Moarte și viscol- 1976
Drum sîngeros către moarte- 1977
Curtea marțială- 1979
Inchisoarea OGPU- 1981
Comisarul- 1985
( eu nu le-am citit, sa n-avem vorbe la proces laughing dar am gasit data aparitiei cartilor si m-am gandit ca, daca ai anul aparitiei, faci tu repede o ordine)

1 răspuns: