| dey12 a întrebat:

big grin La scoala ne*a dat sa facem un exercitiu, dar nu stiu sa-l fac.
Indicati felul sufixelor si al prefixelor din urmatoarele derivate : desenator, a desuruba, amorteala.
Cum adica sa le indic? Multumesc ANTICIPAT :* Funda

Răspuns Câştigător
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Depinde cat de departe ai ajuns la scoala si ce ti -a predat profa in clasa. Exista 2 moduri de a face acest ex.: ori subliniezi prefixele si sufixela (daca esti "incepator" ) 2)ori.scrii asa:La verbul "a desuruba", prefixul este de tip privativ, la amorteala sufixul este sufix pentru denumiri abstracte, la desenator, sufixul este sufix pentru denumirea agentului.( daca ai ajuns mai departe)

2 răspunsuri:
| justyoung9 a răspuns:

La verbul "a desuruba",prefixul este de tip privativ(lipsit de ceva), la amorteala sufixul este sufix pentru denumiri abstracte si la desenator, sufixul este sufix pentru denumirea agentului.Iti mai ramane doar sa le identifici

| malina14 a răspuns:

Pai trebuie sa le subliniezi si na scrii deasupra lor ce suntexemplu:desenator subliniezi sufixu adica (ator)si prefix adica(de), a desurubra=sufix (suruba) si prefix(de), amorteala=sufix(teala)si prefix (amor).
Sper sa fie bun ca noi asa am facut, dar daca nu esti sigura nu scrie, eu cred ca e buna noi am avut (a descrie)etc.
Funda? Sper ca te-am ajutathappy