| dey12 a întrebat:

big grin La scoala ne*a dat sa facem un exercitiu, dar nu stiu sa-l fac.
Indicati felul sufixelor si al prefixelor din urmatoarele derivate : desenator, a desuruba, amorteala.
Cum adica sa le indic? Multumesc ANTICIPAT :* Funda

Răspuns Câştigător
| buium a răspuns:

Adic sa arati felul lor,,desenator sufixul -ator,,si a desuruba,, prefixul de-, amorteala,, prefixul a-,, si sufixul -eala, Funda?

3 răspunsuri:
| justyoung9 a răspuns:

La verbul "a desuruba", prefixul este de tip privativ(lipsit de ceva), la amorteala sufixul este sufix pentru denumiri abstracte si la desenator, sufixul este sufix pentru denumirea agentului.Iti mai ramane doar sa le identifici

| Woman2Womanro a răspuns:

Adica sa spui care e sufixul pentru fiecare cuvant din lista.

| GOGAIE18 a răspuns:

Desen+suf" -ator"; de la cuv de baza " surub" + pref "de" + suf "a"; de la cuv de baza " (a) amorti" + suf " eala". multumit? big grin