| Deucii a întrebat:

Sal am si eu un exercitiu la romana suna cam asa:indicati felul sufixelor si al prefixelor din urmatoarele derivate:amorteala, cerinta.dascalime.desenator.a desuruba.grataragiu...plz care mi le face pestea ii dua fundita da repedebig grin sh scuze de categorilove struck

Răspuns Câştigător
| leeminho a răspuns:

Amorteala-cuvant de baza " amortit" + sufixul"eala" pentru. denumirea unei notiuni abstracte
cerinta-cer+inta sufix pentru.denumirea unei notiuni abstracte
dascalime-dascal+ime sufix de colectivitate
desenator-desena+tor sufix pentru denumirea instrumentului
gratargiu-gratarg+iusufix adjectival
a desuruba-"de" prefix cu valoare privativa(fara) + suruba

1 răspuns:
| Nicolae_Marius-Cristian_2000 a răspuns:

Sall am si euun exercitiu la romana suna cam asa : indicati felul sufixelor si al prefixelor din rumatoarele derivate:lungime,mustarie,necinstite, oinist, pasoptist pamantesc, pietris, plugar.....plz care mi le face pastea ii dau fundita da repede: