| balintRobert a întrebat:

Recent mi-a ajuns telefonul (Meizu MX5) si a venit fara Google Play. Am instalat din AppCenter "Google Installer" si acesta a venit insotit de Google Play. M-am conectat acolo la contul google, si cand am incercat sa descarc ceva aplicatii, imi spune ca e o eroare si ca necesita autentificarea si ca trebuie sa ma conectez la Contul Google. Ce sa fac ca sa mearga, in cazul in care eu ma conectasem deja la destule aplicatii google?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Returneazal cat mai repede!

Nu mai cumparati porcarii chinzesti.

https://www.youtube.com/watch?v=r2MHZhGdE5Y

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca Meizu MX5 e un telefon foarte bun, destul de scump si este vandut la magazine serioase din mai multe tari ale UE. Sa nu-mi spui ca n-ai vazut niciodata iPhone original pe care scrie Made in China.

Sigur, daca a dat mult mai putin de 1200 RON pe el s-ar putea sa se fi ales cu un rebut, ca mai sunt websiteuri de doua parale care vand rebuturi la preturi de nimic.

Iar cand pe website scrie mobil pe sistem chinezesc in limba chineza cu aplicatii chinezesti asa si e, nu te pune nimeni sa dai banii pe el daca nu intelegi chineza. Principiul juridic aplicabil se numeste caveat emptor.

Cand cumperi o carte n-o cumperi in ce limba s-o nimeri, ci intr-o limba pe care o intelegi. Asa e si cand cumperi un mobil facut pentru special pentru chinezi. Trebuia sa se fi informat despre mobilul respectiv inainte sa-l cumpere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu esti un tip dala care crede ca tot ce zboara se mananca laughing)

Nu scrie made in china ci assambled in china laughing

Piesele sunt fabricate in America, sunt trimise in taiwan pentru finisare si in final ajung in china pentru asamblare.

Mie imi e frica sa cumpar de la Sony si HTC si tu zici ca sunt bune jafurile alea chinezesti? laughing))))

Apple fac cele mai de calitate deviceuri din lume.

Matura pe jos cu Samsung la capitolul asta.

Dar Samsung matura pe jos cu ei la capitolul calitate.

Mai mult conteaza ce e inauntru decat ce e afara.

De aia produsele Apple rezista multi ani de utilizare intesiva.

Pe cand Samsung de doua ori mai putin

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, cineva care se pricepe ar putea instala firmware oficial cu Google Play, dar mai bine nu incearca, s-ar putea sa-l strice de tot si pierde si garantia.

Eu am cumparat acum mai multi ani un mobil Huawei ieftin si merge-n continuare. Numai firmware-ul e mult ramas in urma.

Despre iPhone vezi http://ipod.about.com/od/glossary/f/where-is-ipod-manufactured.htm

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Am aflat de ce n-are Google Play. Intre guvernul chinez si Google e sucareala, asa ca mobilele din China n-au voie sa aiba Google Play. Deci e mobil facut pentru piata din China.