| PiPyrig a întrebat:

Vreau sa invat sa fac parkour dar nu stiu cu ce sa incep?

Răspuns Câştigător
| Bogdan_9316 a răspuns:

Io am facut 2 ani de Parkour.
Primul pas:-Abdomene, Jenoflectiuni, Flotari 50 de fiecare daca nu poti flotari fa macar 10.
Pasul doi:-Du-te undeva la bara, si incearca sa faci 7 tractiuni corecte, dupa aia pe iarba afara, sa te rostogolesti pe iarba la o bara mica.
Pasul trei:-Incearca sa sari de pe loc.Noteazati cu ceva creta sau ceva, pana unde poti sa sari.Dupa ce ai facut asta incearca, sa sari cat poti tu de tare, dupa aia incearca sa fugi sa ai un conometru sa vezi cat ai facut, la faza cu conometru o sa-ti easa slab cum mi-a iesit si mie. Daca iti easa slab sa mananci salata, lapte dimineata, un pic de supa. Dupa acea o sa incerci sa fugi in fie care zi, ca sa vezi cum o sa depasesti recordul in fie care zi.Ai grije ce faci unde nu poti nu o face stii de ce? Sati spun eu de ce ca daca sari doamne fer, poti sa-ti rupi o mana sau un picior.Asa ca nu te grabi lasa-i pe altii ca si eu am patit m-au facut las fricos etc...
Vei vedea ca cu incetu cu incetu vei putea.

Multumesc!

5 răspunsuri:
| stefanstef2001 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Am sa tin cont de asta, chiar daca am doar 10 ani

| LiviuDllk a răspuns:

Este simplu sa faci parkour cel mai simplu incepi sa fac in pat big grin te intrenezi este foarte simplu intr-o saptamana am invatat foarte bine sa fac si e simplu si nu uitati faceti intai in pat si dupa aia mai vedeti voi ok big grin

| Neculai_Bogdan_1989 a răspuns:

Eu am 12 ani si de vreo 4 ani fac parkour si am o experienta destul de buna daca ai auzit trikurile astea e bine :bakcflip front flip roata fara maini.o sa e poti cu timpu anilor in care te antrenezi, bine eu am inceput cu un kin kong des rolspin nu ma refer la perete la colturile de la masini ect

| ErikMunhem a răspuns:

Eu fac parkour de 2 ani. Daca vrei sa te apuci de acest sport, in primul rand trebuie sa ai o musculatura decenta(mai ales la picioare, si glezne).Eu am inceput acest sport sarind peste garduri, si saream de la inaltimi destul de mari(nu incepe cu asta din start ca s ar putea sa te ranesti rau de tot).Ma uitam pe YT si descopeream modalitati noi de a trece peste acele obstacole. Dupa jum de an am trecut la FreeRunning.Atunci am incercat sa invat incet incet flipurile.
Sper ca te am ajutat