Întrebare recomandată | milosbum a întrebat:

Vin de la țară si nu stiu prea multe despre cum functioneaza transportul public in București. De unde iti iei bilet pentru STB? Dar pentru metrou? Si cum le validezi?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

STB trebuie sa iti iei o cartela de plastic de vreo 4 lei si apoi sa bagi bani in ea, sunt chioscuri la majoritatea statiilor
cartela se atinge de aparatul de taxat, si iti apare un mesaj pe aparat cu, "calatorie placuta" si cati bani mai ai
la asta nu am link-uri ratb.ro nu mai merge iar stb.ro denota imbeciliatea intregii companii, imi cere cont si parola... WOW!

metrou, e cate o casa la fiecare statie (eventual in pct de observatie) de unde iei o cartela de carton, cu 2 calatorii (5 lei) sau mai multe (si ai reducere), cartela se introduce intr-un aparat, care o scaneaza si apoi tipareste cate calatorii mai ai (daca e cazul) dupa care ti-o da inapoi si te lasa sa intrii la metrou
http://www.metrorex.ro/titluri_de_calatorie-tarife_p1382-1

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

PS la stb intreaba la chiosc, sunt si niste solutii prin SMS, dar eu nu folosesc iar site-ul lor e jos... s-ar putea sa iesi mai ieftin si sa nu mai dai bani pe cartela de plastic

| elcosmin a răspuns:

Le iei din stația de metrou wtf... Ce inseamna sa traim la țară

| GouDidodino a răspuns (pentru Bizon95):

La stațiile de metrou mai sunt si niste automate care iti eliberează cartela de călătorie si poti plati cash sau card
La STB daca nu mai stii ce suma ai pe card, te poti duce la un chioșc de emitere si încercare carduri STB si soliciti balanta cont, sau in mijloacele de transport la aparatele respective, citeste instructiunile de pe ele

| Bizon95 a răspuns (pentru elcosmin):

La tara, tara sunt numai maxi-taxi-uri DACA AI NOROC, sau (cazul Caracal) numai ia-ma nene
in orasele mai mari sunt bilete ca pe vremuri, din hartie, care se perforeaza, in Arad in sf. au scos niste automate in care bagi SUMA EXACTA (2lei sau cat e acum ca nu am mai fost de mult) si iti da un ticket valabil 1h

in Bucuresti e complet diferit de restul, cel putin din cate stiu eu!
chiar preturile sunt mult mai mici, mai ales decat Maxi-Taxi (am dat 7 lei pe o calatorie de 20mins)