| Antonia66 a întrebat:

Zilele trecute am calatorit cu trenul Constanta- Mangalia cu un bilet pentru elevi/studenti, la care aveam si continuarea Constanta- Bucuresti. Din cauza faptului ca nu am avut carnetul de note la mine (biletul era cumparat cu alt carnet de note, pe care il avea colegul meu) si astfel nu puteam sa dovedesc ca sunt elev, controlorul mi-a cerut buletinul, dupa care a facut un calcul pe o bucata de hartie si a plecat cu tot cu buletinul meu si cu biletul de tren. Cand ne-am apropiat de Constanta, mi-a adus buletinul si biletul pe care mi l-a anulat, asa ca nu am putut sa ma urc in trenul Constanta- Bucuresti. As vrea sa stiu daca imi va trimite amenda acasa, si daca da, cam in cat timp ajunge?

1 răspuns:
| 01Joulie01 a răspuns:

Eu stiu ceva de genul: amenda vine prin posta, poate sa ajunga in max 3luni de la data infractiunii, daca dupa 3 luni nu ai primit nimic...nu mai primesti.
si mai stiu ca amenda care ai primit-o tu nu este o amenda penala adica nu faci puscarie pentru ea si undeva in 3-5 ani iti expira, daca nu o ridici de la posta (nu semnezi si nu o ridici, o intrebi frumos pe cucoana daca e o amenda), se considera ca nu ai fost instiintat si automat nu poti fi tras la raspundere tongue (in special daca esti minor).
In cel mai rau caz parintii tai vor afla si-ti vor oferi o urecheala tongue