Întrebare recomandată | Criss231 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa plec in Romania din Anglia cu un cumnat cu masina, dar nu am procura pe numele său. Am probleme la vama sau in celelalte tari prin care trec?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ai nici o problema, te poti reintoarce linistit.

10 răspunsuri:
| Criss231 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru raspuns!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se poate reîntoarce, dar nu poate ieși.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți trece granița română spre exterior ca minor fără acordul scris și înregistrat al ambilor părinți în care persoana care te însoțește este aprobată de ei ca însoțitorul tău.

| Criss231 explică (pentru sadrian46):

Deci ma pot duce acasa linistit...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Criss231):

De unde să te duci acasă?

| Criss231 explică (pentru sadrian46):

Din UK

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Criss231):

Dacă cei din UK te lasă să urci în avion cu actele care le ai la tine și cu însoțitorul care îl ai, da poți să vii acasă.
Dta cu însoțitorul oficial din acte, ești tot timpul acasă. oriunde în lume. Fără părinții tăi lângă tine, fără acordul ambilor părinți dacă ei sunt divorțați, fără acordul lor pentru alt însoțitor, dta ești sau fugit de acasă, sau răpit.
Dacă la cei din vamă, când dta urci acolo în UK, nu le pasă de asta, și văd că dta nu ești însoțit legal, și te lasă să urci așa, în orice avion, chiar spre casă, atunci poți să vii acasă. Dacă nu, nu. Eu tot asta încerc să îți explic. Văd că alții aici pe site zic că tu poți. Tu crede pe cine vrei iar ce vei păți, vei afla la prezentare la check in la urcare în cursa de România.

| cexter1997 a răspuns:

Nu ai nevoie de nimic, doar de buletin, aveai nevoie de o hartie de la notar cu acordul parintilor sa poti pleca in alta tara dar asta doar daca inca erai minor si nu aveai buletinwinking

| Criss231 explică (pentru cexter1997):

Pai am doar 17 ani, inca sunt minor... nu e nici o problema daca ma intorc in tara, adica nu imi cere nicaieri procura?

| cexter1997 a răspuns (pentru Criss231):

Nu, deoarece ai trecut de 14 ani si actul de identitate il ai mereu cu tine, practic nu mai ai nevoie de acordul parintilor pentru a putea trece vama