| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Unde ajung prima data pachetele din China si cat dureaza sa ajunga in Romania?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

La ce te referi cand spui prima data?
Ca asa pot sa spun ca prima data ajung la curierul din China care mai apoi le duce la un centru de sortare, de acolo coletul este urcat in camion/avion, iar dupa ori ajunge la vama romana care de acolo pleaca la postas ori pleaca in vama altei tari care si aia isi sorteaza coletele si le urca in camion/avion si ajung la noi in tara la vama dupa care sunt predate postasului.
Cat despre perioada de timp cat ii ia sa ajunga la tine, ei bine lucrurile sunt din nou la fel de complicate. Conteaza foarte mult de firma de curierat, de posta romana cat de rapid livreaza, de perioada anului (de sarbatori mai greu se livreaza, acum ca e pandemie la fel de greu), depinde ce ruta are coletul pana sa ajunga la tine si multi alti factori.
Poti astepta 3 saptamani, poti astepta 1-2 luni, chiar si 5 luni sau te poti trezi ca nu-ti va mai ajunge niciodata. Dar in medie ajung undeva la 1-2 luni.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai cerut și nu ai plătit curierat rapid, cam 3 săptămâni.
Ajung la vamă, iar apoi în funcție de cum ai comandat, la poștă sau la un serviciu de curierat din orașul tău.

| Slvpetrusca a răspuns:

Am primit acest AWB AM214175342CN am verificat și apare ca mi-a fost livrat! La mine nu a ajuns! Ce as putea face? Multumesc

| Deeanicolle a răspuns (pentru Slvpetrusca):

Hello! Din întâmplare am văzut comentul tău. Aceeași problemă și la mine. Tot același curier. cum ai rezolvat?