| TheExpert01 a întrebat:

Unde se afla sit-ul Natura 2000 din Vrancea? Sau mai degraba unde vom merge? Merg intr-o excursie si spune ca vom vizita sit-ul Natura 2000...

1 răspuns:
| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Habitatele incluse in reteaua Natura 2000 ofera o protectie directa a speciilor de carnivore mari vizate in acest proiect, asigurand protectia unor populatii foarte importante la nivel european.
* SCI Parcul Natura Putna Vrancea - 38 190 ha (localitatile Tulnici, Paulesti, Nistoresti, Soveja),
* SCI Rezervatia Naturala Poiana Muntioru – 24 ha (localitatea Vintileasca),
* SCI Rezervatia Naturala Lacul Negru – 98 ha (localitatea Nistoresti),
* SCI Rezervatia Naturala Caldarile Zabalei – 378 ha (localitatea Nereju),
* SCI Rezervatia Naturala Padurea Verdele – 273 ha (localitatea Nistoresti),
* SCI Rezervatia Naturala Cascada Misina – 221 ha (localitatea Nistoresti),
* SCI Rezervatia Naturala Muntioru-Ursoaia – 156 ha (localitatea Vintileasca),
* SCI sindrisita – 884 ha (localitatea Nereju),